Novosadski srednjoškolci sve više piju
Po pet ili više pića u bar jednoj prilici tokom godinu dana popilo je njih 76,1 odsto, i to u nešto većem procentu mladići (79,8 odsto), nego devojke (72,2 odsto). Čak 38 odsto šesnaestogodišnjaka, i to 45 odsto mladića i 30,6 odsto devojaka, u poslednjih 30 dana bilo je bar u jednoj prilici kada su popili pet ili više alkoholnih pića, pokazuju podaci objavljeni u publikaciji "Zdravstveni profil Grada Novog Sada i Okvir gradskog plana za zdravlje".
Psiholog Aleksandar Šibul kaže da srednjoškolci imaju nizak nivo dopamina, te im treba više senzacija da bi doživeli radost.
"Oni uzimaju alkohol da bi bili zadovoljniji, srećniji, a nisu svesni posledica koje to može da ima. Dejstvo alkohola na mladi mozak je jako loše, jer se brzo razvija zavisnost. Prisutan je i socijalni momenat, jer je onaj ko ne pije "šonja", a onaj ko pije je "faca". Ko uzme sok "nije muško". Uticaj grupe je jak i deca ne mogu da se odupru. Zbog toga su skloniji konzumiranju, pa i stvaranju zavisnosti", kaže Šibul i napominje kako je jako važno edukovati mlade o opasnostima do kojih može da dovede konzumiranje alkohola.
Kod nas je zakonom regulisano da maloletnima ne sme da se proda alkohol, ali Šibul smatra da se to u praksi ne poštuje, jer mladima u kafićima niko ne traži ličnu kartu i oni slobodno kupuju alkoholna pića.
Opšrinije o ovome možete pročitati na sajtu Dnevnika.
Komentari 2
Tihi
R.R.
Medjutim u svim mogućim prilikama - prilikom rodjenja deteta, krštenja, slava, sahrana, praznika i proslava u našem narodu se neguje običaj da se popije, Deca oponašaju ili čak bivaju potsticana da se pridruže slavlju na tradicionalan način. Ovo bi bio jedan od važnih uzroka alkoholizma kod nas koji nije pomenut.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar