Kako za 021 kažu u Poreskoj upravi Ministarstva finansija, od početka godine do kraja aprila, poreska uprava pojačano je kontrolisala izdavanje fiskalnih računa, a od 2.816 lokala, zbog neevidentiranja prometa, zatvorena su 872.
(Ne)izdavanjem računa bave se noćni klubovi i kafići, pekare, saloni, trgovine na malo, a u njima je ova pojava i najlakše uočljiva oku građana. Međutim, kako pokazuje anketa 021, Novosađani mahom ne bi bili spremni da se jave inspekciji i prijave one koji krše propise.
Kako bi građanima olakšala prijave lokala koji ne kucaju račune, Poreska uprava je u avgustu prošle godine pokrenula Poreski alarm, sajt putem kojeg građani mogu da navedu privatnika koji posluje nelegalno. U Upravi za 021 navode da je omogućeno i da se pošalju fotografije objekata koji ne izdaju račune, kao i fotografije "lažnih" fiskalnih računa.
"Na internet adresu www.poreskialarm.rs ili www.poreskialarm.gov.rs, za osam meseci prispelo je oko 3.000 prijava građana. Najviše prijava odnosilo se na neevidentiranje prometa preko fiskalne kase. Osim neizdavanja fiskalnog isečka, građani su prijavljivali i izdavanje lažnih i neodgovarajućih računa, kao što su predračuni, međuračuni ili takozvani blok-računi i to najčešće u ugostiteljskim objektima", naglašavaju u Poreskoj upravi za naš portal.
Kako se izdaje lažni fiskalni račun?
Kako je 021 još ranije pisao, mnogi novosadski lokali izdaju fiskalni isečak umesto računa. Radi se o štampanju porudžbenice, koja se otkucava pri unošenju porudžbine, a krajnji ceh štampa se na fiskalnom računu pri plaćanju. Lokali na ovaj način izbegavaju plaćanje poreza, a računaju na neopreznost i nezainteresovanost građana.
Mladen Alfirović iz Udruženja za zaštitu potrošača Vojvodine rekao je za 021 da Novosađani i dalje nisu dovoljno oprezni i osvešćeni kada je reč o svojim pravima, ali i obavezama. "Građani imaju zakonsku obavezu da traže fiskalni račun i obavezu da prijave inspekciji ukoliko ga ne dobiju. Tužno je i poražavajuće koliko se ne obraća pažnja na prava i obaveze koje imamo kao potrošači, iako je zakon tu jasan", naveo je Alfirović.
Predsednik Društva trgovaca Novog Sada Mlađan Šumić upozorio je da se veći ugostiteljski i trgovinski lokali lakše "izvuku" iz obaveze plaćanja poreza. "Ne možete da ne kucate račun. Mi, koji imamo manje lokale, ne možemo i nemamo nameru da sakrivamo promet i ne bežimo od plaćanja poreza. Ovakve stvari rade restorani i ugostiteljski objekti, koji nemaju problem da ne otkucaju neke manje iznose. I dalje je to nelojalna konkurencija i jedan od problema u gradu, a ima ih i previše u ugostiteljstvu i trgovini", objasnio je Šumić.
Zakon o fiskalnim kasama je jasan. Poslodavac je dužan da izda fiskalni račun, ali i nefiskalni isečak prilikom porudžbine. Zakonski je dozvoljeno da nefiskalni isečak sadrži i reklamne poruke.
Za neevidentiranje prometa preko fiskalne kase zaprećene su kazne u rasponu od 100.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice, odnosno 50.000 do 500.000 dinara za preduzetnika, kao i 5.000 do 150.000 dinara za odgovorno lice u firmi.
Komentari 38
Blajv
Pa ne dobija svako tri obroka dnevno i sve lekove na račun države kao ti, pa da se tako kurči... Mislim, sve lekove koje imaju, svakako ne sve koje su tebi potrebni :)))
Tja
G
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar