Pojedini roditelji neće da njihova deca uče o homoseksualnosti
Anketa 021 je pokazala da su Novosađani uglavnom protiv toga da deca još u osnovnoj školi treba da se susretnu i upoznaju sa pojmom homoseksualizma.
Psihološkinja Snežana Ilić objašnjava da samo društvo nije dovoljno otvoreno ka prihvatanju različitosti. Kako kaže, zbog toga roditelji imaju strah od ove teme, ali ističe da se ta barijera može prevazići upravo edukacijom i komunikacijom o seksualnosti.
"Čini se da se roditelji pribojavaju da otvaranje teme seksualnosti i različite seksualne orijentacije zapravo prerano uvodi decu u problematiku seksualnih sloboda i izbora. To je potpuno razumljivo s obzirom na naš društveni kontekst koji je još uvek opterećen mnogim predrasudama koje su u vezi sa seksualnošću i rodnim ulogama", navodi Ilićeva, i dodaje da se takva situacija može promeniti ukoliko ljudi budu imale više prilika da otvoreno i uz uzajamnu toleranciju govore o različitim viđenjima i perspektivama.
Predstavnica udruženja "Roditelj" Dragana Ćorić kaže za 021 da bi bila poželjna revizija ovog udžbenika zbog definicija homoseksualnosti koje se u njemu nalaze i koje bi, kako ističe, decu mlađeg uzrasta mogle dovesti u nedoumicu.
"Ne bih volela da jedan ovakav udžbenik bude izvor nekih daljih nedoumica, sukoba, pogrešnih interpretacija. Lični savet kao naučnog radnika i kao naravno samog roditelja čije će dete možda sutra već imati takav udžbenik u svojim rukama, jeste da se još jednom ponovo razmisli o pogledu samih definicija koje su veoma bitne u svakom udžbeniku, a posebno u ovom imajući u vidu populaciju kojoj su namenjene", kaže Ćorić.
Ona podseća da naše pozitivno pravno zakonodavstvo sadrži zakon o diskriminaciji prema kom se lica ne mogu diskriminisati po osnovu svoje seksualne opredeljenosti, sa čim je i saglasna. Ipak, ona smatra da u udžbenicima treba bolje definisati osobe homoseksualne opredeljenosti.
Učenjem se ne menja nečija seksualna orijentacija
Jedna od edukatorki na projektima o seksualnom obrazovanju Jovana Reba ističe da cilj edukacije dece o različitim tipovima seksualnosti nije promeniti njihovo seksualno opredeljenje, već ih naučiti da prihvate različitost.
"Cilj nam je bio da mladi ne osuđuju onoga koji je od njih drugačiji jer je strašno biti marginalizovan zbog drugačije seksualnosti. Isključivo obrazovanje može da razbije predrasude, samo ono može da nas nauči da budemo tolerantni. Naravno, to ne znači da ćemo mi menjati našu seksualnost zato što slušamo o homoseksualnosti", kaže Reba.
Dok u Srbiji proces prihvatanja različitih oblika seksualnosti i dalje traje, u razvijenijim državama, poput Danske i Švedske, ova tema odavno nije tabu. Naprotiv - deca u tim zemljama već u vrtiću uče o toleranciji i prihvatanju drugačijeg.
Komentari 94
Nastavnik likovnog
Brus Vilis
Švalerčina
Najviše se obrazuju preko kompjutera u školi.
Moja žena i ja nismo neodgovorni roditelj.Mi smo obavešteni roditelji. I imamo realne predstave šta je sve dostupno deci. Deca su informatički pismenija od mnogih odraslih....
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar