FOTO: Kako izgleda unutrašnjost sata na Tvrdjavi?
Arhitekta-konzervatorka Zavoda za zaštitu spomenika kulture Novog Sada Slobodanka Babić povela je građane u šetnju bedemima Gornje tvrđave i popularnog Hornverka, te ih upoznala sa istorijom, restauracijom i upotrebom Tvrđave, ali i sa njenom izgubljenom baštinom.
Novosađani su obilazak počeli od samog ulaza u Petrovaradinsku tvrđavu, obišli su ateljee, najviše tačke Tvrđave i čuli o njihovoj upotrebi, načinu gradnje visokih i debelih bedema kroz vekove. Babićeva je zainteresovane upoznala i sa celokupnim fortifikacionim sistemom Gornje tvrđave i Hornverka.
Najveću pažnju građana privukao je obilazak poznatog obeležja Petrovaradina na Bastionu Svetog Luja - Sat-kule, poklona Marije Terezije u 18. veku. U tom trenutku je sat podešavao njegov dugogodišnji održavač, koji je prisutnima dozvolio da zagledaju u unutrašnjost sistema rada kazaljki.
Prisutni su čuli detalje u vezi sa Oficirskim paviljonom, Arsenalom, Kapijom Ludviga Badenskog, Barutanom Svetog Leopolda, kao i o bunkerima koji su služili za posadu i oružje.
Prva šetnja, održana 17. maja, bila je posvećena najznačajnijim objektima podgrađa i kompleksa Vojne bolnice, kao i fortifikacionom sistemu Vaserštata.
U galeriji pogledajte i kako izgleda unutrašnjost poznatog sata.
Komentari 7
Vlada
U normalnim gradovima, kad neki majmun produži posle trke da divlja po gradu i ubije čoveka, zaglavi robiju dokle je sveta i veka.
Kod nas se takvi ohrabruju da zgaze nekog opet.
Dokle god je tako, svi vi neiživljeni napaljenici na brzu vožnju ste za mene podjednako opasni.
ex chapman
borivoj
svaki normalan grad u svetu slavi kada se odrzavaju velike trke i gledaju svi nekako da makar bodre ucesnike.
kod nas mrzovoljni, ubijeni u pojam narod, ne konta da upravo taj mentalitet i sprecava mostove da budu izgradjeni.
napravi promenu u svojoj glavi pa ce ti život biti lepši.
skloni smo gundjanju kao neke babetine.
pozitivne misli prijatelju stari:)
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar