U novosadskom sudu na 14 dana bomba
Tokom prošle godine bomba u zgradi, u kojoj su smešteni sudovi, dojavljivana je u proseku na svakih 13 radnih dana, a od početka 2016. godine bilo je šest anonimnih dojava, odnosno u proseku na svakih 14 radnih dana, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar VOICE.
Uprkos toj čestoj praksi, za dve i po godine je za krivično delo izazivanje panike i nereda iz člana 343. Krivičnog zakonika, za koje je zaprećena i kazna zatvora, podneto svega četiri krivične prijave, ali epilog ovih sudskih procesa nije poznat.
Prošle nedelje informacija o podmetanju bombe javljena je pola sata pred početak pripremnog ročišta u procesu protiv vođe zabranjene organizacije Nacionalni stroj Gorana Davidovića., o čemu možete čitati OVDE.
To je od početka 2016. godine, zaključno sa ovim mesecom, bila šesta anonimna dojava o postavljenoj bombi, što je u proseku na svakih 14 radnih dana.
Kako su naveli u policiji, četiri krivične prijave podnete su protiv četiri različita lica, pod sumnjom da su telefonski dojavili da je u Osnovnom ili Višem sudu postavljena bomba.
Prema rečima pravne savetnice Milene Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava (Jukom), ovakva praksa može da dovede do ometanja pravde, što je takođe krivično delo navedeno u krivičnom zakoniku u članu 336 b. Kako je Vasić objasnila, ometanje pravde jeste i konačni cilj, jer dojave o bombi predstavljaju sredstvo za odlaganje postupka onda kada ne postoji više ni jedan drugi način.
“Jednostavno više ne može da se odloži postupak i to mahom čak i advokati koriste. Konkretno u Novom Sadu je problem upravo to što niko nije kažnjen i niko nije trpeo posledice zbog toga. Onog momenta kada neko zaista bude kažnjen i kada u javnost dospe informacija da je neko završio u zatvoru zbog toga, onda će se i situacija značajno poromeniti”, kazala je Vasić za VOICE.
Prema njenim rečima, u Beogradu je za krivično delo izazivanja panike i nereda doneta i presuda, kojom je mladić osuđen na devet meseci zatvora, ali se ona istovremeno nije ticala ometanja pravde.
Predsednik Advokatske komore Vojvodine Srđan Sikimić kaže da svaka dojava utiče na odugovlačenje postupaka, jer se u toku celog dana ne održi ni jedna rasprava, ili možda poneka, ako se steknu uslovi nakon što se izvrši pregled zgrade. “Naravno da i država pokušava da kroz Zakon o suđenju u razumnom roku pospeši brzinu suđenja, ali ovo su stvari na koje se ne može uticati i doprinose nezadovoljstvu stranaka”, kazao je Sikimić i dodao da i advokati imaju čisti gubitak vremena.
Opširnije o ovoj temi, čitajte OVDE.
Komentari 7
GLUPOST
Pa može da zove i iz inostranstva!
A još je veća glupost pretpostavka da se advokati time bave.
Pa ko će da plaća advokata milion godina za milion ročišta? Niko!
Advokati su privatnici, ako sudovi brže i efikasnije rade, imaće više klijenata, samim tim i više para a ne obrnuto!
Notta
Zato i postoji sumnja u dil naveden u komentarima!
Advokat
Naplatiti svoj rad nije otimačina.Ako na primer Vi DOBIJATE (ne otimate) PLATU, onda i mi DOBIJAMO (ne otimamo )HONORAR.
Uostalom, ako znate sami da se zastupate, advokata NE MORATE angažovati i nećete imati troška.
Tako i za slučaj dojave o bombi, nazovete lično ( to znate) em odlažete sudjenje, em ne plaćate advokata (ako ste ga uopšte angažovali )
Vrlo prosto.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar