Ova ustanova već mesecima ima problem s analizom plodove vodice - amniocentezom, procedurom koja pokazuje da li je sa fetusom sve u redu. Majke koje rade amniocentezu trebalo bi da saznaju rezultate testa u 24. nedelji trudnoće, ali iste čekaju i po sedam nedelja, što otežava proveru zdravlja bebe, pisao je juče
Blic.
U Dečijoj bolnici navode da godišnje urade oko 3.500 citogenetskih analiza, a od toga 2.000 analiza kariotipa iz plodove vode ili krvi ploda. To je, kako napominju, značajno više nego u bilo kojoj drugoj ustanovi u Srbiji.
"Jedan deo citogenetskih analiza Dečija bolnica obavlja i za potrebe ustanova iz Beograda i drugih gradova u Srbiji. U junu 2015. raspisana je javna nabavka za potrošni materijal i hemikalije koje se koriste za ove analize. Zbog pritužbe jednog od ponuđača, nabavku nije bilo moguće sprovesti tokom šest meseci. Javna nabavka je završena u decembru 2015. godine, pri čemu je Institut od strane Republičke komisije za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki bio prinuđen da nabavi materijal i hemikalije koje su jeftinije - ali procedura dobijanja rezultata traje duže, troši se više reagensa i češće je potrebno da se analiza ponovi", navode u ovoj ustanovi.
Inače, u decembru prošle godine, neposredno pred potpisivanje ugovora o nabavci materijala i hemikalija za citogenetske analize, na kratko je zbog nedostatka istih bio obustavljen prijem materijala, pa su pacijenti upućivani u Sremsku Mitrovicu i Beograd.
U Dečijoj bolnici dodaju da se zbog odlaska u penziju i bolovanja zaposlenih radi u otežanim uslovima, "praktično neprekidno i uz velik opterećenje zaposlenih i opreme".
"Posledica svih ovih problema je duže čekanje na rezultat analize. O postojećim problemima je u više navrata obaveštavan RFZO i Ministarstvo zdravlja, ali do sada nije odobreno zapošljavanje novih zdravstvenih radnika i saradnika, kao ni nabavka drugih reagenasa i materijala za analize kariotipa iz plodove vode i krvi fetusa", zaključuju u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Komentari 7
hm
dr
Pištaljka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar