FOTO: Novosadski turizam - ruta raspalih kanti i ruiniranih pločnika
Turističke agencije svoje turiste uglavnom ostavljaju ispred Srpskog narodnog pozorišta, odakle počinje tura. Međutim, tu ih sačeka ruinirani Pozorišni trg, odvaljene ploče, goli zidovi i oluci prekriveni oglasima za verske obilaske manastira, poslove ili polovne knjige. I pored toga, kako ističu turistički vodiči, turisti iz Novog Sada ponesu lepa sećanja, ali je evidentno da postoji problem, a uzrok je lošija infrasktura.
"Putnike obično ukrcavamo ili iskrcavamo kod SNP-a, ali već tu nailazimo na problem, jer ne bismo smeli da se zadržavamo, zato što je to prostor rezervisan za vozila gradskog preduzeća. Mnogo puta se događalo da nas komunalna inspekcija kazni, a upućivali smo pozive da nam se omogući prilaz centru grada kako ne bi dolazilo do gužvi, ali ništa. Sa druge strane, svi znaju na šta liče polomljene stepenice kod pozorišta, one godinama nisu održavane kako bi trebalo, a potom nisu ni renovirane. Na Trgu slobode je uređenije dosta, ali jedan od problema se javlja u javnom toaletu, jer turisti u obilasku retko kad razmenjuju novac, a radnici nemaju evre, i onda tu nastaju nesporazumi", kaže za 021.rs zamenik predsednika Udruženja turističkih vodiča Novog Sada Stevo Jelić.
A kada će se Pozorišni trg dovesti u primerno stanje, još uvek nije poznato. Vlast ističe da od uređenja nisu odustali, ali i da za sada nema uslova za taj posao. Naime, procena je da je za ove radove potrebno obezbediti oko 150 miliona dinara. Ta suma se navodi i u Strategiji razvoja grada do 2020. godine, pri čemu je u ovom dokumentu kao godina realizacije navedena 2018, o čemu više možete pročitati OVDE.
Sve popularnije krstarenje Dunavom privlači veći broj turista u Novi Sad, ali većina njih je samo u prolazu. Prema Jelićevim rečima, turisti iz "srpske Atine" ne nose ružne uspomene, ali se zbog neuređenosti vodiči često nađu u neprijatnoj sitauciji.
"Centar je koliko-toliko uređen, behaton takođe, to još uvek nije kritično, ali smo mi nekada prisiljeni da im objašnjavamo zbog čega su neke stvari takve-kakve su. Pitaju zbog čega su ploče kod pozorišta neuređene ili pitaju kakva je to nedovršena zgrada, misleći na Poštansku štedionicu, koja se gradi već 30 godina. Mislim, šta da im kažemo?", pita se ovaj vodič.
Iako je jedan od najprepoznatljivijih simbola grada Petrovaradinska tvrđava, prema Jelićevim rečima, sve češće ostaje izostavljena iz turističkih ponuda. Razlog je što grad posećuju uglavnom starije osobe, a autobusima je neomogućen prilaz vrhu, te stari nemaju mnogo snage da prepešače kilometar. Naš sagovornik dodaje da je podgrađe Petrovaradinske tvrđave, bez ikakvog opravdanja, već godinama zapostavljeno.
"Iskreno se nadam da je ovogodišnji Festival uličnih svirača samo korak ka oživljavanju ovog dela grada. Podgrađe je velika sramota našeg grada, jer dopušta da takav biser trune godinama. Gradovi od takvih mesta naprave turističke senzacije, dovoljno je da se ode do Zagreba ili Osijeka da bismo se u to uverili. Ono je veoma zanimljivo, ima svoju istoriju, ali već godinama čami zapostavljeno. Jedanput je književnik Laslo Vegel rekao da Novi Sad ne može noću da spava zbog ovakvog izgleda Petrovaradinskog podgrađa. Kada bi se to barem načinilo pešačkom zonom, slika bi bila potpuno drugačija. Stalno se branimo kako 'nema para', a nije tako, nekad je potrebna dobra volja da bi se nešto zaista unapredilo", zaključuje Jelić.
Komentari 36
podbarac ns
tata
Brus Vilis
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar