Novosađani izbegavaju da decu upisuju u odeljenja s romskim učenicima
Ovakva diskriminacija godinama je zastupljena u obrazovnim ustanovama na Klisi, a nedavno se ispostavilo da je u Beočinu čitavo jedno odeljenje dece romske nacionalnosti odvojeno od drugih vršnjaka pohađa predškolsku nastavu u vrtiću. Protiv ovakve diskriminacije ustala je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, koja je pozvala roditelje dece i organizacije koje se bave zaštitom ljudskih prava da ispitaju navode i da podnesu pritužbu, kako bi mogla da postupi u ovom slučaju u Beočinu.
U novosadskoj OŠ "Dušan Radović" na Klisi samo u prvim razredima ima već 70 romskih učenika u osam odeljenja. Kako za 021 objašnjava direktorka škole Slavoljupka Mihajlović, to znači da otprilike dva i po odeljenja mogu da čine samo romski mališani, ali im ne pada na pamet da ovu decu odvajaju od drugih. Razredi, kako kaže, moraju da budu mešoviti, jer se u suprotnom radi o teškoj diskriminaciji.
"Mi živimo u ovakvoj sredini i ovo je naša realnost. Roditelji s Klise najčešće ni ne upišu decu kod nas, već odmah odu s detetom u OŠ 'Kosta Trifković' ili OŠ 'Vuk karadžić'. Pokušavam da objasnim roditeljima da ne treba da menjaju školu i izbegavaju stvarnost, naročito jer se baš retko dešavaju bilo kakvi ekscesi sa tom decom. Oni nikome nisu naudili", navodi direktorka za portal 021. Ova deca, navodi direktorka, školuju se kao i svaka druga, a naročito je značajno ako imaju dobru učiteljicu.
"Roditeljima koji nameravaju da ispisuju decu iz odeljenja sa romskim mališanima govorimo i da treba da ostanu zbog dobre učiteljice. Dobra učiteljica mnogo vredi. Ne možemo da objasnimo ljudima da pojedinu decu ne možemo jednostavno da pošaljemo u druge škole, jer teritorijalno pripadaju Klisi i tu treba da pohađaju školu", priča Mihajlovićeva.
Da li se školska uprava Novog Sada bavila rešavanjem pitanja diskriminacije dece u školama nismo saznali, jer načelnik uprave Jovan Vukčević nije odgovarao na naše pozive i poruke.
Romska populacija najugroženija je marginalizovana grupa u Evropi. Duplo manje studenata romske nacionalnosti upisalo se 2015. godine na studije u odnosu na 2014. godinu. Nijedna romska porodica nije prošle godine dobila besplatne udžbenike za prvi razred, što nije bio slučaj ranijih godina. Kako je za 021 naveo direktor Kancelarije za inkluziju Roma Duško Jovanović, romskoj deci je teško u osnovnim školama zbog ugroženih finansija roditelja, a ima i diskriminacije ostale dece prema marginalizovanim mališanima.
"Diskriminacija prema romskoj deci u osnovnim školama zasigurno potiče od nejednakog socijalnog statusa. Mi govorimo o deci koja dolaze iz romskog naselja i nemaju ni elementarne uslove za život. Govorimo o siromašnim porodicama, u kojima su deca neretko neuredna, pocepane garderobe, a druga deca to jako primećuju i stvara se vrsta barijere. S druge strane, u velikoj meri odgovornost snose i prosvetni radnici", rekao je Jovanović u odvojenom tekstu 021 o položaju Roma u Srbiji.
Taj tekst možete da pročitate OVDE.
Komentari 34
Mama
Grgolj
N.SAD
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar