Nije obavezno prijaviti ljubimca kao člana domaćinstva
Naime, priča oko prijavljivanja životinja kao članova domaćinstva postala je aktuelna nakon što se prošle nedelje pojavila informacija da se u jednom ulazu na Novom naselju od stanara traži da kućne ljubimce Informatici prijave kao članove domaćinstva.
Vlasnik firme "Major domus", koja zastupa skupštine stanara, Radovan Oreščanin kaže za 021 da zakonski nije moguće registrovati domaću životinju kao člana domaćinstva jer je Gradskom odlukom o kućnom redu definisano ko su članovi domaćinstva.
"Predsednik Skupštine stanara prijavljuje broj članova domaćinstva na osnovu prijave vlasnika stana, a ne po ličnom nahođenju ili prema odluci Skupštine stanara. Zbog toga je nemoguće prijaviti kućne ljubimce kao članove domaćinstva. Doduše, ako neko izričito želi da prijavi životinju kao člana porodice onda to može da se uradi", navodi Oreščanin za naš portal.
S druge strane, ukoliko predsednik Skupštine stanara "Informatici" ipak dostavi spisak gde je nekome broj članova domaćinstava uvećan zbog psa ili nekog drugog ljubimca, stanaru ostaje samo da podnese tužbu protiv Skupštine stanara. Naime, iako na sajtu "Informatike" stoji furmular koji predviđa da se stanari potpišu i potvrde broj članova, ovo preduzeće u praksi prihvata sve što im dostavi predstavnik Skupštine.
"Informatika ne ulazi u to šta predsednik Skupštine donese. On odgovara moralno, materijalno, krivično za sve dokumente koje potpiše. Ukoliko potpiše obrazac i prijavi 10 članova nekome, Informatika će to sprovesti. Znam da je u Informatici formular gde stoji i potpis vlasnika, ali u praksi kada predsednik potpiše i udari pečat oni to smatraju validnim", navodi Oreščanin za 021.rs.
U "Informatici" nisu objasnili zašto uopšte upisuju odluke Skupštine koje nisu potpisali vlasnici ljubimaca, i samo su naveli da "su skupštine stanara pravna lica koja sama donose ove odluke i Informatika to mora da poštuje". Dodajmo i da se od Novosađana može čuti da je u nekim zgradama odavno praksa da se ljubimci upisuju kao članovi domaćinstva, a često to urade i sami vlasnici kako bi izbegli nepotrebne rasprave sa komšijama.
Vlasnik fime "Major domus" Radovan Oreščanin još kaže da ukoliko neko upiše dodatnog člana, račun mu se uvećava za oko 1.000 dinara, jer se u obzir uzima potrošnja vode, održavanje higijene i troškovi zajedničke struje. Ovim se neznatno smanjuju troškovi koje plaćaju drugi stanari, pa verovatno baš u tome i leži cela priča sa prijavom životinja.
Komentari 67
Gordana
A da imamo normalnu drzavu ,uvela bi debeo porez na drzanje pasa,kao u Becu.
I debele kazne za neodgovorne koji ostavlhaju dlake po hodnicima,piske po stepenicama kake ispred ulaznih vrata u zgradu a po ulici je to vec postalo normalno ,gde god da stanes ugazis u kaku, za srecu valjda.
Da vas kaznjavaju kao na zapadu nebi se vi kucari tako bahato ponasali .
Ali nasi ministri , komunalci su osnovci pa neznaju ni da procitaju ono malo zakona sto je u normalnim drzavama doneseno a kamoli da ga sprovedu i zastite normalan svet od bahatosti i samovolje nekih nazovimo ih gospoda.
slave
Ne mora to biti stavka u broju clanova, posto se kosi sa zakonom , ali se lepo moze regulisat kao stavka kucni ljubimci. Ko ima jednog , ko dva. Ipak koriste lift, zajednicku struju, dnevno izlaze napolje bar kao prosecno zaposleni gradjani.
Dodatna prljanja treba da dodatno plate, ili pociste sami,ali lepo, ne ko krava repom.
Mada zaista mislim da veliki psi ne treba da zive u skucenom prostoru.
Svaki pas ima svoju namenu, lovacki , sluzbeni, cobanski itd.
U stanu je samo njihovo mucenje.
Ljubitelji pasa ,nemojte biti ostrasceni toliko, ne mrzimo mi vase pse.
Cinjenica je da ce i ovaj problem morati doci na dnevni red hteli vi to ili ne..
jedan vlasnik
Za Sandru: kako to toliki jadni psi na ulici, a vi niste udomili nekog sirotog sa ulice da ne umre od gladi i bolesti, vec drzite rasnog psa. Trgujete potomstvom svojih divnih ljubimaca, a pricate o ljubavi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar