Novosadski "lokali u pripremi", a uveliko rade
Iako u Poreskoj upravi ističu da ovaj natpis ne utiče na utvrđivanje poreske obaveze poslodavaca, organizacije koje se bave ovim pitanjem tvrdi da je stanje na terenu nešto drugačije. Marko Trivunović iz Sektora frizera Unije poslodavaca Srbije kaže da je problem što poslodavci koji postave ovaj natpis, rade, a pritom su neregistrovani, ne podležu nikakvoj kazni.
"Ako inspektori zateknu neregistrovani objekat sa ovim natpisom ili nekim drugim, samo daju nalog da se on registruje i ništa više. Ne podležu nikakvoj kazni, a ta 'sitnica' je veoma bitna, jer neregistrovani objekat po nalogu inspektora ode u Agenciju za privredne registre, podnese zahtev i plati taksu od 1.500 dinara i time se očistio, bez obzira što državu mesečno ošteti od 12.000 do 15.000 neuplaćenih doprinosa. Ne pokazuje se nikakav primer ostalima, pa deluje da je sve to u redu", objašnjava Trivunović.
Izbegavanjem obaveza se oštećuje budžet države, a to se radi u velikoj meri, jer, prema Trivunovićevim rečima, samo u Novom Sadu postoji između 100 i 150 neregistrovanih frizerskih salona. Istim primerom se često služe i ugostiteljski objekti, a da li neko radi i pored toga što obaveštava da je "lokal u pripremi", teško je dokazati. Poslodavci uglavnom tvrde da nije reč o mušterijama, nego o prijateljima. Ipak, ukoliko su takve situacije ponove, onda vlasnik lokale odlazi kod sudije za prekršaje.
Direktorka Unije poslodavaca Vojvodine Miljana Stojšić-Stojanovska kaže da je potrebno razmisliti o razlozima zbog kojih se poslodavci odlučuju na ovakav način izbegavanja poreskih obaveza.
"Ne smemo generalizovati, ne izbegavaju svi koji stave da je lokal u pripremi svoje obaveze, neki se zaista pripremaju. Privrednici koji tek započinju posao shavataju da su nameti visoki i tražiće način da to eskiviraju. Zbog toga moramo i razmišljati o ambijentu u koji dolaze mladi preduzetnici, znači ambijent se njima mora prilagoditi, da im omogući tu pozitivnu računicu na početku, da uvide da im se posao isplati. Ukoliko toga nema, onda se dešava da neko stavlja 'Lokal u pripremi', da bi opipao kako funkcioniše tržište i video da li mu se posao isplati. Sve to na kraju ide na uštrb onih koji posluju legalno", ističe Stojšić-Stojanovska.
Oba naša sagovornika saglasna su u tome da je potrebno kazniti one koji pokušavaju na ovakav način da steknu bogatstvo. Međutim, pitanje je kako sve to sprečiti uz, kako kažu sagovornici, nedostatak inspektora koji bi trebalo da utvrđuju ove nepravilnosti.
"Potrebna je celokupna reforma poreskog sistema, jer sadašnji ne odgovara na probleme u društvu. Odgovor na sve ovo je nemaština ljudi, svako će u lošoj finansijskoj situaciji kupiti nešto što je jeftinije ne razmišljajući da li neki deo ide državi", zaključuje direktorka Unije poslodavaca Vojvodine.
Komentari 15
Na ledjima zakopcan
pfff
Hmmm
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar