Očevi unapred znaju da im je bitka za dete izgubljena
Ovo je jedan od zaključaka tribine održane u Radio kafeu, na temu "Mogu li i muškarci biti žrtve?", u organizaciji Udruženja očeva.
Dragutin Nikolić, psihoterapeut i sudski veštak koji je 30 godina radio u Centru za socijalni rad istakao je da nasilnici mogu biti i žene, ali da o oblasti nasilja nad muškarcima u Srbiji skoro da i nema podataka, dok je u Americi preko šest miliona očeva i dece pogođeno ovih porodičnim problemom.
"Muškarci trpe najrazličitije oblike nasilja, a najgore je svakako ono koje dovodi do sindroma ometanja detetovog odnosa i njegovog otuđenja od roditelja sa kojim ne živi, što je najčešće upravo otac. Majke očeve prijavljuju policiji i Centrima za socijalni rad zbog najsitnijih grešaka, ne vodeći pritom računa da tako žigošu oca svog deteta kao nasilnika, već i svoje rođeno dete obeležavaju kao žrtvu za ceo život", rekao je Nikolić, dodavši da kvalitet roditeljstva ne bi smeo da zavisi od toga da li je roditelj muškog ili ženskog pola.
Za pravilan i zdrav razvoj deteta neophodno je da što duže raste uz oba roditelja, bilo da su oni rastavljeni ili u braku. Međutim, tokom razvoda supružnici se često postave kao da se razvode i od sopstvenog deteta, što je Dragana Ćorić iz Udruženja Roditelj istakla na tribini kao najveći problem za razvoj deteta.
"Živimo u 21. veku, koji je vek žena i jasno je da su i porodični zakoni, ali i njihova primena na strani žena, odnosno sa primesama diskriminacije prema očevima. Balkanski arhetipovi muškaraca koji su snažni i ne mogu biti povređeni, umnogome krive sliku stvarnosti koja je zapravo takva da muškarcima u lošim porodičnim odnosima nema ko da pomogne, da bivaju izloženi najrazličitijim optužbama i emotivno zlostavljani, a pritom se zaboravlja da oni na kraju toj svojoj deci ipak moraju biti zdravi i normalni očevi, što su veliki izazovi", rekla je ona.
Upravo jedan od takvih očeva, koji prolazi pravu golgotu u borbi za svoje roditeljsko pravo, Dejan Pavlović, predsednik Udruženja očeva, objasnio je da iako je situacija loša po očeve, ipak želja za uspomenama sa svojim detetom treba svakoga da motiviše na borbu, te da je upravo uloga Udruženja sistemska zaštita porodice, odnosno pružanje podrške zlostavljanim očevima, kako bi se izborili za svoja roditeljska prava.
"Mi očevi na svakom koraku doživljavamo institucionalno zlostavljanje, pa čak i podsmeh od nadležnih ako želimo da prijavimo nasilje nad sobom. Koliko je to uzelo maha vidi se po činjenici da do sada ni jedna presuda za zlostavljanje nad muškarcem ne postoji, dok, sa druge strane, žene muškarce prijavljuju za najrazličitija dela, od čega prijava za pedofiliju nad sopstvenim detetom posebno popularna, u čemu našim bivšim suprugama zdušno pomažu advokati", otkriva Pavlović.
On je dodao da će se situacija poboljšati kada prva majka bude pravosnažno osuđena zbog lažnog prijavljivanja svoj supruga, kada se očevi ne budu bojali da javno ispričaju svoje priče i prozovu nesavesne javne službenike, jer samo udruženim angažovanjem može doći do pomaka u odnosu institucija prema očevima.
Tribina "Mogu li i muškarci biti žrtve?" realizovana je nakon serijala istraživačkih tekstova na portalu 021.rs (mreza21.021.rs) i emisija na Radiju 021. Organizatori planiraju da se ovaj koncept nastavi, te da se iste tribine u budućnosti održavaju po ostalim gradovima u Srbiji.
Komentari 9
Ok
dzo
Nenad
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar