Novosađanke redovno doje svoju novorođenčad
Kako je ova ustanova zaključila na osnovu analize dojenja 2.279 mališana iz Novog Sada i Sremskih Karlovaca, u prvom mesecu života je ekskluzivno dojeno 60,2 odsto, a 7,6 odsto majki je od samog starta davalo deci adaptiranu formulu, najčešće zbog svog zdravstvenog stanja.
"Zahvaljujući upornoj promociji prednosti majčinog mleka, danas smo došli u situaciju da je minimalan broj žena koje ne žele da doje svoju decu. Tokom prva tri meseca života ekskluzivno je dojeno 59,4 odsto, a tokom prvih šest meseci 46 odsto beba. Stopa dojenja u Novom Sadu i Sremskim Karlovcima je daleko iznad stope na globalnom i republičkom nivou, što je rezultat zajedničkog delovanja svih institucija", navode u domu zdravlja i dodaju da je njihova misija da se u narednih pet godina poveća procenat ekskluzivno dojenih beba u prvih mesec dana na 80, a u prvih šest meseci na 60 odsto.
Inače, u novosadskom domu zdravlja, trudnice mogu da steknu osnovna znanja o dojenju i značaju majčinog mleka pohađanjem Škole za trudnice.
"Nakon izlaska iz porodilišta, patronažne sestre pomažu mladim majkama u kućnim uslovima da savladaju teškoće koje mogu da se jave u prvim danima razvoja laktacije i podstiču ih da obezbede svom detetu najkvalitetniji obrok od samog starta, a to je upravo majčino mleko. Svi znamo prednosti majčinog mleka koje su višestruke, kako za novorođenče i njegovu majku, tako i za čitavo društvo. Ali uprkos tome, stopa dojenja na globalnom nivou je 39 odsto. Prema poslednjim podacima Unicefa, u Republici Srbiji samo je 13 odsto ekskluzivno dojenih beba u prvih šest meseci života, i ti podaci su poražavajući", zaključuju u Domu zdravlja "Novi Sad".
Komentari 2
Karlovcanka
Devaginator
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar