Deo Rotkvarije stavljen pod zaštitu
Radi se o 33 kuće koje se nalaze u ulicama Lukijana Mušickog (od 12 do 31, sem broja 27) Arhimandrita Jovana Rajića (1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 12 i 14) i Vuka Karadžića (23, 25, 27, 29 i 31).
Kako navode u Zavodu, ulice Lukijana Mušickog i Vuka Karadžića, zajedno sa delom ulice Arhimandrita Jovana Rajića, predstavljaju još uvek celovit graditeljski ambijent, koji je pre nekoliko decenija imao daleko veći obuhvat, kao prepoznatljiv element istorijskog dela Novog Sada, poznatog pod nazivom Rotkvarija.
"Na osnovu postojeće arhivske građe, odnosno sačuvanih originalnih planova većeg broja kuća, može se videti da je graditeljsko nasleđe u Ulici Lukijana Mušickog i njenoj okolini nastajalo od druge polovine 19. veka do Drugog svetskog rata, te da su zastupljeni uglavnom svi tada vladajući stilovi, od istorizma, secesije do moderne. Od graditelja i projektanata, koji su svojim delima već bili prisutni u gradu, na prostoru ovog dela grada stambene kuće (uglavnom parterne i visokoparterne) projektovali su Anton Tikmajer, Filip Šmit, Viljem Lerer, Vulko Aleksandar, Frank Stefan i drugi", navode u Zavodu.
Podsetimo da stavljanje nekog objekta pod prethodnu zaštitu ne znači da će taj objekat i opstati, jer su Novosađani svedoci da se proteklih godina mnoge takve zgrade i kuće ruše do temelja. Takav primer su trščare u Ulici kraljevića Marka ili zgrada Komunalne banke u centru, kod Galvne pošte, koje su srušene kako bi se na njihovom mestu sagradili soliteri.
Komentari 10
Ana
Rasa sa salasa
Juce sam prolazio ulicom Kraljevica Marka, i konstatovao da je rusenje trscara pocelo...
O cemu mi pricamo?
Zavod za zastitu spomenika kulture?
Sta ce nam to?
Kultura vise ne stanuje u ovom gradu.
Razvaljuj!
Kvazimodo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar