VIDEO, FOTO: Dronovi su iznad nas, 21 registrovana letelica u Novom Sadu
Ova cifra u Novom Sadu, međutim, ne predstavlja potpuno realnu situaciju jer je broj dronova na nebu mnogo veći. Naime, građani uglavnom ne znaju da za upravljanje i posedovanje drona mora dobiti posebna dozvola Direktorata civilnog vazduhoplova Srbije, a u skladu sa Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima. Zato i rizikuju da budu kažnjeni ako budu uhvaćeni u snimanju dronom.
Dronovi su prilično skupe sprave, ali kako za 021 kažu u Direktoratu civilnog vazduhoplovstva Srbije, to ne sprečava građane da se i dalje raspituju u vezi sa korišćenjem ovih letelica. U Srbiji se dronovi malih dimenzija uglavnom koriste za snimanje iz vazduha za razne svrhe - filmovi, spotovi, blogovi, reklame, događaji... Zvanično, u evidenciji ima 120 registrovanih dronova, a 141 osoba je položila stručni ispit iz poznavanja propisa predviđenih Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima. Među njima je pomenutih dvadesetak Novosađana, ali je činjenica da nas snima mnogo više dronova nego što mislimo.
"Pravilnikom o bespilotnim vazduhoplovima, predviđeno je da se u određenim situacijama traži i odobrenje Direktorata za letenje bespilotnim vazduhoplovima - odnosno za snimanje iz vazduha i to od Ministarstva odbrane. Od početka godine, od kad se ovaj Pravilnik i primenjuje, bilo je oko 150 zahteva za letenje. Kada je u pitanju poštovanje propisa, do sada nije bilo većih problema, pa se zaključuje da su korisnici dobro informisani o uslovima za korišćenje bespilotnih vazduhoplova u skladu sa propisima u Srbiji, a na bezbedan način", poručuju za 021 u Direkciji.
Srbija nije jedina država u kojoj se dronovi puštaju bez dozvola. Na Zapadu su umetničke forme na internetu poslednjih godina veoma popularne, a za snimanje se gotovo po pravilu koriste dronovi. To ne čudi, jer su mogućnosti ove sprave ogromne.
Inače, prema Zakonu o javnom redu i miru, ako upravljanjem dronom ugrozite nečiju sigurnost ili javni red i mir, plaća se kazna od 50.000 do 150.000 dinara. Predviđena kazna je je i zatvorska i to u trajanju od 30 do 60 dana.
Sve uslove za upravljanjem dronovima možete da pogledate OVDE.
Komentari 10
Mini dronovi
naravno, ovakve jedna Srbija neće zabranjivati, a Izraelci ih lepe na bube.
Rusi su to rešili ovako. Vredi pogledati bar sliku.
http://webtribune.rs/novo-tehnolosko-dostignuce-rusija-razvija-minijaturne-dronove/
Nadam se da klinci shvataju šta neovlašteni i nekontrolisani dron može da uradi na određenoj muzićkoj manifestaciji koju toliko vole.
Igor
https://www.aliexpress.com/premium/drone/17.html?site=glo&g=y&SortType=price_asc&SearchText=drone&page=21&initiative_id=AS_20161030045756&needQuery=n
Lazar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar