Sliku "Seoba Srba" u Muzeju Vojvodine odjednom može da vidi najviše 20 ljudi
Slika, koja je deo stalne postavke Narodnog muzeja u Pančevu, gostuje u Muzeju Vojvodine do 13. novembra i pruža jedinstvenu priliku posetiocima da, nakon 120 godina od njenog nastanka, i uživo pogledaju ovo nacionalno blago.
Slika Paje Jovanovića čuva se u posebnim uslovima i pod posebnim merama obezbeđenja. Prvog dana izložbe u malom izložbenom salonu Muzeja Vojvodine, zbog velike vlažnosti u vazduhu, u prostoriji nije moglo da boravi više od 20 ljudi.
"Slika je transportovana uz policijsku pratnju. Postavljena je u posebnu kutiju kako tokom naglih pomeranja ne bi došlo do oštećenja. Mora biti pričvršćena tokom transporta i nikako ne može da bude postavljena vodoravno, već uspravno. Kada je stigla u Muzej Vojvodine, konzervatori su je detaljno pregledali i sva procedura je poštovana", kaže za "Blic" kustos istoričar umetnosti u Narodnom muzeju u Pančevu, Dimitrije Jovanov.
Temperatura sobe u kojoj je slika izložena mora da bude između 18 i 21 stepen Celzijusa, a vlažnost vazduha treba da se kreće od 50 do 55 odsto. Posetioci prilikom fotografisanja moraju da ugase blic i da poštuju savete kustosa.
Sliku u Muzeju Vojvodine čuvaju radnici obezbeđenja i alarmi.
Povodom proslave 169 godina od osnivanja Museuma u okviru Matice srpske i Dana Muzeja Vojvodine, pored "Seoba Srba", posetioci mogu videti i centralnu izložbu manifestacije "Iza gora i dolina - tri veka Slovaka u Vojvodini".
Muzej Vojvodine jedna je od najstarijih institucija kulture Srbije, utemeljena 1847. godine.
Komentari 3
Fric
ex chapman
u ostalom ko pametan želi da pripada istom narodu kao Marko i njemu slični? previše je i to što moramo da delimo istu planetu sa takvima!
PS. već sam pisao o tome kad su srbi došli i kako, pa neću da ponavljam
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar