Iako na svojoj koži nije osetio kako je to doživeti da se ostane bez novca i krova nad glavom, zbog nesavesnih investitora, nevolje i sudbine mnogih Novosađana, koji su sve to proživeli minulih godina, nisu ga ostavile ravnodušnim.
Poslednjih devet godina Trajanovski neumorno prikuplja dokumentaciju o mahinacijama graditelja i sva dosadašnja saznanja sabrao je i objavio na stranicama "bele knjige" naslovljene sa "Građevinska mafija protiv čoveka".
U ovom svojevrsnom registru je više od 190 imena inevestitora, među kojima pojedini imaju i po nekoliko građevinskih firmi. Pojedine više ne postoje, a neke su promenile naziv. Do podataka o njima ovaj marljivi i istrajni Novosađanin došao je u Agenciji za privredne registre, ali su mu dragoceni bili i novinski napisi o brojnim prevarenim kupcima stanova. Trajanovski se tu, međutim, nije zaustavio, već nastavlja dalje i kaže da ima pregršt materijala i za drugu knjigu.
Kao savesni građanin, policiji i tužilaštvu je podneo desetak krivičnih prijava protiv pojedinih nesavesnih investitora, a sudskim presudama je rezultiralo šest slučajeva. To mu, međutim, nije satisfakcija, jer su kazne blage, kako sam tvrdi.
"Godinama već pratim sve u vezi s građevinskom mafijom. Uglavnom, svi rade po istom principu, kreću od najbanalnijih metoda varanja, zatim neredovnih isplata zarada zaposlenima, a onda na red dolaze kupci stanova", kaže on za
Novosti, napominjujući da su u njegovom fokusu i druge anomalije u društvu.
"Još ranije sam krenuo da istražujem kako rade investitori", nastavlja Trajanovski, a povod su bile zgrade na Detelinari, za koje je znao da se ne grade legalno.
U svom podrobnom istraživanju doživljavao je i mnoge neprijatnosti. Pre četiri godine, dok je fotografisao spornu zgradu u Bulevaru Evrope, dvojica nepoznatih muškaraca pokušali su da mu otmu foto-aparat, ali nisu uspeli, jer je u tom trenutku naišla policijska patrola.
"Retki su oni koji shvataju moju borbu za pravdu. Odričem se mnogo čega u životu da bih ovo radio, čak su mi pretili poznati i nepoznati. Ali, iako je ovo sizifovski posao, nastaviću i dalje da istražujem dok god budem mogao". iskren je Trajanovski.
Nameravao je da osnuje nevladinu organizaciju Centar za borbu protiv građevinske mafije - CEBOGRAM, ali u tome nije uspeo. Za ovakav poduhvat nedostaju mu finansijska sredstva, ali veruje da će jednog dana uspeti da ostvari i tu zamisao i nekako pomogne prevarenim građanima.
Trajanovski je, podseća, radio tri godine u firmi jednog novosadskog građevinskog investitora, gde je bio uposlen bez ugovora, na crno, i ostao uskraćen za nekoliko zarada.
Komentari 17
Boro Ljuština
gagans
tako treba
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar