FOTO: Kreativni studio "Čarolija" niže nagrade, najbolja ženska uloga za Dunju Musulin

Mladi glumci iz Kreativnog studija "Čarolija", redovno nižu nagrade, a najnoviju osvojila je Dunja Musulin, za najuspešniju glavnu žensku ulogu, za ulogu Boleta u predstavi "Ludo, da ne može biti luđe", na nedavno održanom Međunarodnom festivalu dečijih i omladinskih predstava "DOPS".

Dunja je član Kreativnog studija “Čarolija” tri godine, a već sada je sigurna da će se inače baviti glumom koju je u školi spoznala i zavolela. “Imamo dobro osmišljene časove, radimo razne vežbe putem kojih razvijamo različite glumačke veštine i sposobnosti, pritom se zabavljamo i učimo postepeno. Meni je ova škola mnogo pomogla da se oslobodim i postanem sigurnija u sebe. Već sam odlučila čime ću se baviti. Odrekla sam se mnogo drugih aktivnosti kako bih se u potpunosti posvetila glumi. Svi smo unutar Čarolije veoma složni, a bez prijatelja iz škole ne bi bilo ni nagrade”, priča Dunja i dodaje da joj nagrada kao takva nije toliko značajna koliko samo iskustvo na takmičenju i druženje sa drugarima.

“Bole je vrlo čudnovat  i veseo lik, ima dečiji pogled na svet. U pitanju je muški lik koji je pobegao iz psihijatrijske bolnice. To mi je najdraža uloga u koju sam se u potpunosti uživela. Bole je sve ono što ja nisam privatno i zbog toga mi je toliko draga uloga”, kaže Dunja za 021.rs.

Predstava mjuzikl studija "Čarolija" pod nazivom "Ludo, da ne može biti luđe", u izvođenju 28-oro polaznika uzrasta od 7 do 14 godina je autorska predstava koja obiluje aktuelnim, komičnim, lako satiričnim dijalozima, vođenih kroz slojevit zaplet, kao i autorskom muzikom. Namenjena je publici svih uzrasta, a inspirisana je likovima i radnjama koje su sama deca-glumci kreirali u toku školske godine kroz vežbe improvizacije i pokazali zavidne izvođačke i kreativne sposobnosti.

Samo godinu dana ranije, učenica sedmog razreda Osnovne škole "Vuk Karadžić" Anđela Vidakov osvojila je nagradu za najbolju žensku ulogu za predstavu “Ogledalo drago, ogledalce moje”, za ulogu Rediteljke na istom festivalu.

Ona je od samog početka u "Čaroliji", pet i po godina. “Najviše volimo vežbe improvizacije, da budemo kreativni i smislimo svoje priče. Rediteljka je jedna šizofrena žena koja je odlučila da napravi predstavu/film o omiljenom joj liku zle kraljice iz bajke "Snežana i 7 patuljaka". Uloga mi je veoma draga”, kaže Anđela i dodaje da joj je škola takođe mnogo pomogla da se oslobodi i shvati čime želi da se bavi. “Stekla sam dosta drugara, svi smo veoma povezani, što se odražava i na predstave”, kaže ona.

Na festivalu su se uglavnom izvodila već poznata dela, dok "Ogledalo drago, ogledalce moje" i "Ludo, da ne može biti luđe" predstavljaju autorske predstave članova i pedagoga Kreativnog studija Čarolija: Nataše Vujović, koja je rediteljka i scenarista obe nagrađene predstave, Aleksandra Baloš-Gonza, koji je kompozitor autorske scenske muzike za obe predstave i Nevene Baloš, koja je osmislila kostime, takođe za obe nagrađene predstave.

“Trenutno imamo 38 polaznika, uzrasta od 7 do 14 godina. Uloge u nagrađenim predstavama su mahom bazirane na karakterima iz vežbi koje su deca sama osmislila. Oni često osmišljavaju mnogo ozbiljnije karaktere i radnje od onoga što očekujete od dece ovih uzrasta. U scenariju su integrisane i njihove replike iz tih vežbi. Trudimo se da se njihovo opšte stvaralaštvo razvija konstantno, jer je po tome prepoznatljiva “Čarolija”. Ni mi kao odrasli glumci nismo samo izvođači, već i kompletni autori naših predstava”, navodi Nataša Vujović.

“Svaki put mišljenje žirija je bilo da je ono što deca izraze na sceni, vrlo zahtevno i ozbiljno, gotovo profesionalno realizovano i zbog toga smo ponosni na njih. I lik Rediteljke prethodne godine i Bole ove godine su likovi koje su iznedrile same Anđela i Dunja”, priča Nataša Vujović.

Kako dodaje, gluma može mnogo da pomogne u razvojnim procesima dece i tinejdžera. “Kroz razne scenske situacije i uloge  oni nesputano mogu da rešavaju ozbiljnije probleme, situacije i emocionalna stanja iz stvarnog života. Često se koriste razne psiho-dramske tehnike. Istovremeno se trudimo da mnogo nauče o međusobnoj komunikaciji, da čak i ako do konflikta dođe, pozitivnije to reše i prevaziđu. Mnogo pažnje tokom časova posvećujemo njihovoj socijalizaciji. Svi se trude da budu bliski, da uče da razmišljaju, kvalitetno komuniciraju, posmatraju i oponašaju karaktere iz stvarnog života koji su im interesantni. Odatle i taj porast samopouzdanja, za koji sam sigurna da će im značiti. Svi su kao jedna velika porodica, deca imaju prostor gde mogu zdravo i kvalitetno da se razvijaju”, kaže Nataša.

Međunarodni festival dečijih i omladinskih predstava "DOPS" je pozorišna manifestacija koja se održava svake godine u Jagodini. Festival se zalaže i daje doprinos razvoju pozorišne umetnosti u Srbiji, sa ciljem da uključi, nagradi i afirmiše mlade pozorišne umetnike.

Predstave Kreativnog studija “Čarolija” inače su koncipirane na potpunom kontaktu sa decom, u formi kraćih, interaktivnih mjuzikla, sa naglašenom poentom, zabavnog sadržaja, duhovite, maštovite, sa mnoštvom edukativnih elemenata i svedenom scenografijom koja ne umanjuje dečju kreativnu sposobnost učestvovanja u priči.

Priče se provlače kroz tipično detinjstvo današnjih mališana, kroz sve etape njihovog odrastanja - sve strahove, uspehe, padove, dileme, ljubavi i ostalo, uz naglašenu ulogu mašte, a kroz formu bajke. Autorski tekstovi i interesantna kostimografska i mizanscenska rešenja, takođe, karakterišu rad ove trupe, kao i visoke ocene pedagoških, psiholoških i lingvističkih timova, kako osnovno-školskih, tako i predškolskih ustanova.

Nakon više od 25 godina dramsko-muzičkog stvaralaštva za decu, 20 godina pod imenom “Čarolija”, preko 4.000 odigranih predstava i koncerata na teritoriji svih ex yu republika (turneje, festivali, koncerti, gostovanja), mnogobrojnih nastupa na humanitarnim dečijim manifestacijama, Zmajevim dečjim igrama i mnogim televizijskim i radijskim emisijama dečijeg karaktera, autorsko-izvođačko stvaralaštvo je ono je što “Čaroliju” odlikuje.

Škola mjuzikla "Čarolija" namenjena je polaznicima uzrasta od 7 do 18 godina. Rad je organizovan u grupama koje su formirane u zavisnosti od uzrasta, a više informacija saznajte na fejsbuk stranici ili na sajtu.

  • Carolija

    10.11.2016 09:30
    BRAVOOO!
    Bravooo za nasu sjajnu decu!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti