Glavni kriterijum za izbor najboljeg ponuđača biće planirane investicije, koje će omogućiti rekonstrukciju i širenje lučke infrastrukture u Novom Sadu, rekao je Kovačević.
"Cilj nam je i izgradnja prvog lučkog kontejnerskog terminala na Dunavu u Srbiji, kao i da u perspektivi novi vlasnik od Luke Novi Sad napravi logistički centar u ovom delu regiona", rekao je Kovačević. Luka Novi Sad, kako je objasnio, trenutno ostvaruje oko milion tona pretovara, a očekuje se da će s novim vlasnikom i investicijama kapacitet porasti na najmanje 1,6 miliona tona.
Kovačević, takođe, ističe da će na inicijativu ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture novi vlasnik zapravo biti samo vlasnik biznisa, ali ne i zemljišta i infrastrukture novosadske luke koji ostaju u vlasništvu Srbije.
"Prvi put radimo da lučko zemljište i infrastrukturu izdvajamo iz imovine preduzeća, ona neće biti predmet privatizacije već samo lučki biznis", rekao je Kovačević. Postupak privatizacije je pokrenula Vlada Srbije u januaru ove godine na predlog Ministarstva privrede koje je nadležno za sprovođenje tendera.
"Do sada je Ministarstvu privrede pristiglo oko 10 pisama o namerama, evropskih i svetskih lučkih operatera, zainteresovanih za privatizaciju novosadske luke. Sada će u tom ministarstvu analizirati pisma, a zatim će predložiti vladi najbolji mogući model i metod privatizacije", rekao je Kovačević.
On je dodao da su to zaista svetski renomirani lučki operateri. Prema njegovim rečima, cilj je da se kroz tu privatizaciju ostvari dodatna investicija.
Komentari 2
Malo i o tome
O tom se možete obavestiti kod porodica koje žive prekoputa.
Tako da ne znam kakvu bi pamet trebao da ima neko ko bi tamo kupovao stanove, osim ako ne želi kancer. I o tome s emožete obavestiti kod tih porodica.
Nije dozvoljeno detaljnije, dok je ova vlast.
Shin Sekai
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar