Ova opoziciona partija u gradu navodi da je pokrenuta poslednjom u nizu "spornih odluka" - skidanjem zaštite sa jednog od nekoliko preostalih čardaka, kako bi se podigla višespratnica.
"Ovoj odluci gradske vlasti, međutim, prethodila je serija sličnih poteza u kojim je već omogućeno uništavanje i uklanjanje vrednog istorijskog i građevinskog nasleđa kao što su zgrada predratne Komunalne banke, poslednje kuće od trske i spomenik jermenske porodice Čenazi. Demokratska stranka već duže vreme upozorava na činjenicu da je aktuelna vlast sve gradske institucije stavila u službu jedne ili dve firme koje investiraju u stanogradnju. Pri tom je svakog puta redosled poteza isti: najpre privatni investitor kupi parcelu u centru grada, a onda vlast 'skida' zaštitu sa objekata koji već postoje na toj parceli i menja urbanistički plan kojim se na mestu zaštićenih objekata predviđa gradnja stambenih zgrada sa duplo većom spratnošću od one koja je bila dozvoljena po dosadašnjim propisima", navode u GO DS.
U partiji dodaju da se investitorima bliskim vlasti omogućava gradnja s minimalnim troškovima, a maksimalnim profitima.
"Zato politička, moralna i građanska obaveza Skupštine Novog Sada, koji s ponosom nosi titulu Evropske prestonice kulture za 2021. godinu i nezvanični naziv Srpska Atina, jeste bar to da imenuje odgovorne za svojevrsan urbicid koji se odvija pred našim očima", poručuju demokrate.
SNS: DS iznosi optužbe na sopstveni račun
Gradski odbor Srpske napredne stranke odgovorio je novosadskim demokratama optužujući upravo njih za skidanje zaštite sa čardaka u Hilandarskoj 2. SNS napominje da je gradska vlast na čelu sa DS 24. februara 2009. godine skinula zaštitu sa tog objekta.
"Obrazloženje za ukidanje zaštite nad pomenutim objektom glasi: 'Ispod čardaka postoji stambeni prostor, čime se autentika gubi. Umesto nekadašnjeg starog stambenog objekta postoji novi, tako da prostor gubi na autentičnosti.' Gradski odbor Demokratske stranke je verovatno, u nedostatku tema i beznadežnoj situaciji u kojoj se nalazi, odlučio da krene sa optužbama na sopstveni račun. Dušebrižnici u saopštenju spominju i trščare, koje su za vreme njihove vladavine u potpunosti devastirane, tako da tu nije ostalo ništa što bi moglo da se sačuva", poručuju naprednjaci.
GO SNS ponovo ističe da je Demokratska stranka dozvolila gradnju Pariskog magazina u strogom centru grada i izgradnju gerontološkog centra u Futoškom parku, zaštićenom prirodnom dobru za koji su dozvole pribavljene retroaktivno.
"Srpska napredna stranka podseća i na rušenje poslednjeg odžaka u Radničkoj ulici, koji je bio pod zaštitom u znak sećanja na industrijalizaciju Srpske Atine. Ako demokrate misle da su građani zaboravili i iskopavanje pokojnika na Almaškom groblju zbog izgradnje puta, za koji je postojalo i alternativno rešenje, grdno se varaju. Našim sugrađanima tadašnji gradonačelnik Borislav Novaković, kadar Demokratske stranke, ostao je u sećanju po nadljudskim sposobnostima glasanja na daljinu – iz Soluna", poručuju u GO SNS.
Podsetimo, Skupština Grada će u petak raspravljati o odluci o izmenama urbanističkog plana kojim će se omogućiti rušenje jedne od poslednjih kotobanja, odnosno čardaka u Novom Sadu. Više o tome čitajte
OVDE.
Komentari 14
Boris
Mile
đokica
Ajmo redom poimence...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar