Predlog da Novi Sad dozvoli gradnju zgrada i od 50 spratova
Predsednik odbora SDPS-a Dejan Kovač kaže da je prema važećem GUP-u dozvoljena gradnja do šest spratova, a da je ovo trebalo promeniti još 1994. godine.
"Našli smo se u situaciji da je mnogo građevinskog zemljišta pod zgradam od četiri ili pet spratova, a zbog loših urbanističkih propisa grad se razvijao u širinu, umesto u visinu. Trebalo je još pre 21 godinu promeniti GUP i omogućiti gradnju od 10, 20, 30, pa i 50 spratova. Da smo to tada uradili, još bismo gradili na Grbavici, umesto da se spajamo sa Veternikom i Rumenkom. Podizanjem visokih zgrada dobio bi se prostor za gradnju dečijih igrališta, zelenih površina, parkinga", navodi Kovač, čija stranka je na vlasti u koaliciji koju predvodi SNS.
On je dodao i da će se ovako omogućiti privlačenje novih investitora. Prema njegovim rečima GUP bi okvirno dozvolio zidanje visokih zgrada, a tačni uslovi bi se definisali nižim planovima, pri čemu bi se staro jezgro sačuvalo od takve gradnje.
Podsetimo da je Novi Sad krajem osamdesetih godina prošlog veka prestao sa zidanjem solitera i da je bilo samo nekoliko objekata koji su bili izuzetak i koji su prešli šest, sedam spratova. Takva je, na primer, Zonedova zgrada na Bulevaru Evrope.
Od promene vlasti 2012. godine počelo je da se mimo GUP-a dozvoljava gradnja zgrada i preko 10 spratova, kao na primer izgradnja solitera na mestu srušene Komunalne banke kod Glavne pošte ili na mestu nekada zaštićenih kuća trščara u Kraljevića Marka.
Komentari 108
namrgodjenrodjen
Razlog? - Shvatili su da oblakoderi zahtevaju posebnu vrstu zaštite od požara, koja je preskupa i potpuno bespotrebna gradu koji ima prostora da se razvija u širinu umesto u visinu.
Novosadski vatrogasci nemaju opremu za gašenje požara na velikim visinama.
To se dobro i nadaleko videlo i u slučaju neuspelog gašenja požara zgrade "Radničkog".
Pa tako i ove postojeće novosadske solitere, koji bi se mogli na prste ruke izbrojati, uglavnom čuva samo dragi Bog.
Memo
arhitekta
Ali posto ce o ovome opet odluciti i izvestavati 'strucnjaci', ocekujem jednoglasno usvajanje ovog suludog predloga.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar