Projekat postavljanja stanica koje prate temperaturu i vlažnost vazduha završen je pre dve godine, a razvili su ga Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo na PMF-u i Departman za klimatologiju i ekologiju predela Segedinskog Univerziteta.
Međutim, PMF je sada kreirao mobilnu aplikaciju koja omogućava građanima da provere temperaturu u svakom delu grada zasebno.
Kako za 021.rs kaže Stevan Savić sa PMF-a cilj projekta je da pomogne Novosađanima da bolje i lakše prate urbanu klimu, odnosno toplote koje se javljaju u gradu.
"Te temperature se najčešće negativno manifestuju na život građana i zbog toga je važno dobijati precizne informacije o njima. Aplikacija omogućava građanima da provere tačnu temperaturu u delu grada u kom žive ili u kom će se kretati, a ne samo informacije sa Rimskih Šančeva ili iz informativnih emisija. To je značajno kada su niske temperature zimi ili visoke leti, pogotovo što tada rezultati koji se očitavaju u prirodi i u gradu mogu da se razlikuju i do deset stepeni. Samim tim građani bi znali kako da se pripreme, šta mogu da obuku ako žele da izađu napolje", objašnjava Savić.
Temperature mogu da se prate u svim delovima grada: na Novom naselju, Telepu, Limanu, Petrovaradinu i ostalima. U gradu je postavljeno 27 senzornih stanica i jedna za merenje brzine vetra.
Ovako gustu mrežu za praćenje temperature u gradu osim Novog Sada, ima još nekoliko gradova u Velikoj Britaniji, Nemačkoj i Mađarskoj.
Aplikaciju možete preuzeti
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Tuta
Mikica
bhc
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar