Studentski centar je, inače, indirektni budžetski korisnik koji se bavi studentskim pitanjima: ishrana studenata u menzama, upravljanje domovima za smeštaj, maloprodajama u kojima studenti kupuju. Iako nije u centru pažnje kada je reč o nezakonitostima - indirektni je korisnik i ne raspolaže sa velikim količinama novca, revizor je ipak utvrdio da postoje isti problemi kao i u većim preduzećima i ustanovama.
Studentski centar "Novi Sad" nije izvršio kompletan popis cele svoje imovine i obaveza, već je izostavljena imovina vredna oko 44 miliona dinara. Finansijski plasmani nisu usaglašeni, a u izveštaju o novčanim tokovima nije navedeno tačno stanje gotovine. Kao i gotovo svi korisnici novca građana, ni Studentski centar nema internu reviziju poslovanja.
"Neadekvatnim planiranjem sredstava namenjenih izvršavanju određenih rashoda, kao i neiskazivanjem prihoda po izvorima sa namenom njihovog korišćenja, javlja se rizik da sredstva neće biti utrošena za namenjene svrhe u skladu sa principima ekonomičnosti, efektivnosti i efikasnosti", poručuje revizor.
Što se tiče nepravilnosti, revizor je utvrdio da je Studentski centar bez pisanih ugovora trošio milione na razne usluge - osiguranje, telefonija, internet, obezbeđenje... a rashodi su na kraju izašli za oko 6,5 miliona dinara više nego što je ugovoreno. Konkretno, sporne nabavke bile su usluge fizičko-tehničkog obezbeđenja od "Ipon Security d.o.o." vredne 178.000 dinara, usluge fiksne telefonije, telefaksa i mobilne telefonije sa "Telekom Srbija" vredne 1,4 miliona, osiguranje imovine i lica sa DDOR Novi Sad vredno 8,8 miliona dinara (bez pisanog ugovora)...
Pojedine nabavke su bile sporne jer nisu birane na osnovu kriterijuma najpovoljnije ponude, već je konačna cifra, po dostavljanju, na primer, nabavljene hrane za menzu, bila mnogo viša od očekivane. Ovo se dešavalo jer je cena računata na osnovu pojedinačne vrednosti neke namirnice, ali nije promišljeno kolike količine namirnice će stići na adresu restorana. Dobavljači su, naravno, naplaćivali onoliko robe koliko su isporučili, a nekad se isporučivalo i planiralo više hrane nego što je bilo realno potrebno.
Preduzetnici u vreme Egzita
Studentski centar "Novi Sad" je u 2015. godini, za vreme festivala Egzit, davao sobe na korišćenje tj. izdavanje turističkim preduzećima i organizacijama. Pri tome nisu raspisivali konkurs za prikupljanje ponuda za te sobe, a sa korisnicima soba su zaključivali ugovore o korišćenju kreveta po, naizgled, paušalnim cenama. Cena sobe u domu I kategorije bila je 10 evra po noćenju, a u domovima II kategorije sedam evra po noćenju. Prihodi od izdavanja soba za vreme festivala bili su 4,3 miliona dinara.
Takođe, Studentski centar je na fasadu Doma za smeštaj mladih naučnika postavio reklamni baner za preduzeće Link advertising i naplatio 200.000 dinara. Studentski centar ovo nije smeo da radi bez dozvole Republičke direkcije za imovinu, s obzirom na to da su baner postavili na javnu imovinu. Na sličnim ugovorima zaradili su 4,5 miliona dinara, utvrdila je DRI.
Direktor Studentskog centra je doneo odluku da se zaposlenima koji lekarskom dokumentacijom dokažu da su u zdravstvenim problemima može isplatiti solidarna pomoć. Na ovaj način je čak 269 zaposlenih dobilo ukupno 2,7 miliona dinara na račun solidarne pomoći, a revizor naglašava da ovaj postupak nije po Kolektivnom ugovoru.
"Ukoliko se nastavi sa preuzimanjem obaveza i isplatom drugih primanja bez ispunjenosti uslova iz Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u ustanovama studentskog standarda, javlja se rizik od trošenja sredstava suprotno propisima koji uređuju tu oblast", poručio je revizor.
Među drugim zamerkama, Studentski centar nije u svojim popisnim listama naveo 25 stanova koji se nalaze na krovovima pet studentskih domova, a prema objašnjenju ustanove, "stanovi nisu primereni za studente".
Što se tiče sudskih sporova, postoji potraživanje u iznosu od 735.000 dinara, koje Centar nije naveo u svojim poslovnim knjigama. Centar u slučaju prijave jedne krađe potražuje 15.000 dinara, od "Ekološkog pokreta Novi Sad" traži se 124.000 dinara, od JKP "Stan" potražuje 8.000 dinara itd.
Inače, Studentski centar je potrošio na troškove reprezentacije 954.000 dinara, ali zakonito, prateći zakon o javnim nabavkama. Pročitajte ceo izveštaj
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Korisnik
bivsi stanar
bivsi stanar
-svi u studentskom centru su zemare i tako su se i zaposlili
-uprava u pojedinim domovima ima radno vreme 2 sata dnevno i ni ta dva sata nista ne radi
-zainteresovanost za potrebe studenata zbog kojih dom i postoji je ravna nuli
-studenti ne smeju da unesu bicikl na svoju terasu a upravnik moze da drzi skuter u domu preko zime
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar