UNS se našao na 756. mestu, dok je drugi srpski univerzitet na ovoj listi, Univerzitet u Beogradu, na 179. mestu.
Lajden lista smatra se verodostojnom ocenom kvaliteta univerziteta širom sveta, s obzirom na to da se vodi strogim kriterijumima. U ocenu univerziteta ulazi kompletno naučno stvaralaštvo u prirodnim i društvenim naukama (akcenat na matematici, biomedicini, fizici, inženjeringu, računarskim naukama), a oslanja se na Tomson Rojters bazu tj. publikacije koje su citirane i objavljene u priznatim žurnalima. Publikacije koje ulaze u analizu moraju da budu na engleskom jeziku, bez anonimnih autora, u priznatim oblastima. U analizu su uzete u obzir publikacije i citati do kraja 2015. godine.
Univerzitet u Novom Sadu nalazi se iza Mađarske, koja ima čak pet univerziteta na listi, a ispred Rumunije, Hrvatske i Slovenije, koje imaju po jedan univerzitet na listi. UNS je imao 1.168 publikacija, a 62 publikacije spadaju u 10 odsto najcitiranijih u okviru tema kojima se radovi bave. U top 1 odsto tj. u najcitiranije radove ulazi samo jedna publikacija iz Novog Sada.
Univerzitet je ušao na listu jer za rangiranje treba da postoji najmanje 1.100 publikacija.
"Svrstavanje univerziteta među najbolje u svetu na Lajden listi je pitanje prestiža, jer se rangiranje vrši na osnovu rigoroznih, egzaktnih i složenih kriterijuma, koji svedoče o kvalitetu institucije. Univerzitet u Novom Sadu se tokom 2016. godine prvi put našao i među prvih 1.000 univerziteta na Webometrics listi, na 886. mestu", navode na Univerzitetu u Novom Sadu.
Kompletnu listu možete da pogledate
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar