Novosadski učenici nose oružje na nastavu (video)
Svaki deseti srednjoškolac nosi neko oružje ili opasni predmet u školu, pokazuju podaci UNICEFa. Iako nije obavezna oprema u školama, detektori metala bi bili dobra stvar, smatra Član Gradskog veća zadužen za obrazovanje, Milan Đukić. "S tim što bi, naravno, upotreba detektora morala da se reguliše pravilnikom jer je onda ulazak u školu nešto što traje mnogo duže. Kada uzmete u obzir da po jednoj smeni ima 500 dece, a u tašnama inače nose nešto na šta je detektor metala osetljiv", ističe Đukić.
Od 16 srednjih i 37 osnovnih škola u Novom Sadu, nijedna nema ručni detektor metala, čija je cena oko 180 evra. Đukić kaže da razlog za to nije samo nedostatak novca. "Verujem da to nije samo pitanje finansija. Vi sa detektorom morate da znate da rukujete i da budete dovoljno suptilni kada radite s njim, jer je u pitanju pretresanje dece. To znači da pravilnikom tačno mora da se reguliše ko sme da pretresa, a ko ne", navodi Đukić.
S druge strane, predsednik direktive direktora srednjih škola, Stanko Matić, kaže za Radio 021 da škole nemaju novca za detektore. "Detektor metala bi sigurno bilo rešenje ali mislim da škole, odnosno Grad za to sad nema sredstava", tvrdi Matić.
Obezbeđenje sme ili ne sme da pretresa?
Milan Đukić kaže da u našoj državi zakonski nije jasno definisano da li obezbeđenje sme ili ne sme da pretresa učenike, i da li se time krše njihova prava. "Vi nemate zakon kojim se detaljno reguliše rad agencija za obezbeđenje. Obezbeđenje ima mogućnost da, ako smatra da je nešto bezbednosni rizik, za šta mora postojati obrazloženje, tu vrstu rizika spreče", objašnjava Đukić.
Oba naša sagovornika se slažu da bi bilo nemoguće pregledati sve učenike, pretresom ili detektorom. Vrata-detektor bi bila bolje rešenje, ali najjeftiniji košta 4.800 evra. Možda bi se samo povremenim skeniranjem izbegli incidenti poput onog u oktobru prošle godine, kada je u tuči dva učenika Osnovne škole "Dositej Obradović" jedan učenik drugog isekao nožem.
Škole u saradnji sa gradskim vlastima, roditeljima, policijom i drugim organizacijama nastoje da se na različite načine izbore sa problemom oružja i nasilja u školama. Angažovana su obezbeđenja, aktivirani su školski policajci, u pojedinim školama su uvedene i đačke akreditacije. Poslednje četiri godine se u 52 škole u Vojvodini sprovodi edukativni program "Škola bez nasilja", koji je za rezultat imao da se nasilje u ovim ustanovama smanjilo na svega šest odsto.
Kako je lako kod sebe sakriti oružje, pogledajte u snimku sa sajta Jutjub.
Komentari 1
Lehel
Kao što i poslovica kaže: "bolje sprečiti nego lečiti"
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar