Tačnije, plata je veća za čak 16 odsto - novembarska plata 2016. iznosila je 72.297 dinara bruto, tačnije 52.497 dinara neto, bez poreza i doprinosa, dok je prosečna plata u Novom Sadu u decembru bila čak 89.848 dinara bruto ili 65.184 dinara neto.
Kao i svakog meseca, najnižu platu u Vojvodini imali su građani Alibunara i to 28.423 dinara neto.
Kako pojašnjavaju u Republičkom zavodu za statistiku, do neverovatnog rasta cifre došlo je zbog isplate 13. plate, bonusa i zaostalih zarada.
"Naime, tradicionalno se krajem decembra zbog novogodišnjih i božićnih praznika isplaćuju zarade koje bi inače bile isplaćene početkom januara. Usled toga, zarade u decembru su značajno veće od zarada isplaćenih u novembru. Pored toga, krajem godine se vrše i isplate zaostalih plata, kao i godišnjih i kvartalnih bonusa, što je takođe uticalo na rast zarada isplaćenih u decembru 2016. godine", poručuju u Zavodu.
Podsetimo, statistika je, kao i do sada, samo broj i ne pokazuje realno stanje zarada građana u Vojvodini. Zvanični podaci pokazuju i da četvrtini stanovništva u Srbiji preti siromaštvo. Rizik za siromaštvo je, prema statistici, život s manje od 31.332 dinara za četvoročlanu porodicu, 26.856 dinara za tročlanu porodicu, a za osobu koja živi sama taj iznos je 14.920 dinara. Zato je bitno napomenuti da statistika ne registruje kao ugroženu četvoročlanu porodicu u Novom Sadu koja ima primanja u iznosu od prosečne plate, iako je poznato da je s tim dohotkom praktično nemoguće živeti.
Kako je 021 nedavno analizirao, prosečna porodica u Vojvodini mesečno nema novca ni za jednu knjigu, a pojedina domaćinstva ne poseduju ni osnovnu belu tehniku. Riba, kvalitetnija ulja, med i kvalitetnije meso san su za mnoga domaćinstva u Vojvodini, što pokazuju ankete.
Poražavajuće je da je prosečna vojvođanska porodica navela da joj mesečno treba
najmanje 56.057 dinara samo da bi preživela, što je iznos iznad prosečnih primanja. Šta možemo da priuštimo, a šta nam je luksuz pročitajte u analizi
OVDE.
Komentari 24
Deja vu
Tako je i sada. Godinama se ništa ne menja. Privatni sektor puni budžet,bez obzira ko je na vlasti.
Zato svi hoće da rade kod države. Lakše je ,udobnije i isplativije.
Gde Pobeći?
Za oporezivanje se uzima "podatak" "statistike" koji nema veze sa pameću, umesto da se ukupne zarade dele sa svim stanovnicima, i zaposlenim i nezaposlenim!
Kakve veze sa porezom obućarske radnje ima to što je neko dobio bonus? A taj se obuva u inostranstvu, i nikad nije poporavljao obuću!!!
Mika
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar