Od danas bez pušenja u javnim ustanovama
Od danas je pušenje u potpunosti zabranjeno u svim javnim ustanovama, dok će u privatnim preduzećima morati da postoje posebne prostorije za pušače.
Obaveza koja se odnosi na sve poslodavce jeste da se unutar firme ili institucije odredi jedno ili više odgovornih lica, koja će voditi računa o primeni novog zakona. Kako za Radio 021 kaže Snežana Ukropina iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine, sve inspekcije će kontrolisati da li se zakon primenjuje. Ona ističe da je najbitnije da se prostorije propisno obeleže znakovima zabrane pušenja, da se izbace pepeljare i odrede osobe za sprovođenje kontrole primene zakona.
Cigaretu na radnom mestu ubuduće neće moći da zapale radnici vrtića, osnovnih i srednjih škola, sportskih, kulturnih i zdravstvenih ustanova. Na ovim mestima neće biti mogućnosti da se izdvoji posebna prostorija za pušače. Direktor "Radosnog detinjstva", Borislav Samardžić, kaže za Radio 021 da se za primenu novog zakona vrtići pripremaju već dva meseca.
Portparolka Doma zdravlja, Tamara Jakonić, kaže za Radio 021 da je pušenje već nekoliko godina unazad zabranjeno u zdravstvenim objektima. Za kontrolu sprovođenja zakona već je zaduženo 11 načelnika, kao i šefovi domova zdravlja. Pušenje će u potpunosti biti zabranjeno i u svim firmama koje se bave proizvodnjom, skladištenjem i prometom namirnica i lekova.
Ugostitelji brinu zbog pada prometa
Kafići i restorani površine manje od 80 kvadrata se od danas dele na pušačke i nepušačke, dok bi veći objekti trebalo da imaju posebne odeljke za jedne i druge. U ugostiteljskim objektima kontrolu zabrane pušenja vršiće sve inspekcije koje inače kontrolišu njihov rad. Sekretarka novosadskog udurženja ugostitelja, Tihana Vidaković, kaže za Radio 021 da su ugostitelji, u slučaju da se gosti ogluše o zabrane, dužni da o tome naprave zapisnik, što su mnogi vlasnici lokala istakli kao problem.
Nakon što utvrde povredu zakona o zabrani pušenja, osim sastavljanja zapisnika, ugostitelji su dužni da pozovu nadležnu inspekciju. Kako Vidakovićeva kaže, iako su mnogi ugostitelji zabrinuti zbog potencijalnog pada prometa i primene u praksi, rešenja će se svakako pronaći kroz saradnju vlasnika lokala i državnih organa.
Kazne za neposlušne firme se kreću od 500.000 do milion dinara, od 30.000 do 50.000 dinara za odgovorno lice (direktora, vlasnika, upravnika) i od 300.000 do 500.000 dinara za preduzetnika. Zakonom je predviđeno da lice koje krši zabranu pušenja bude kažnjeno sa 5.000 dinara.
Komentari 12
Petar
Martin
sale novosadjanin
od 2007-2008 ne zaposljvam nepusace u mojoj firmi a kod prijatelja koji ne puse-ne idem.
necu da ih trujem.
cigara je moj izbor kao i zena kao i pojas u kolima.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar