Poslednjih 15 godina ovaj urednik enigmatskih izdanja u "Color Press Group" zajedno sa kolegom i sugrađaninom Tadijom Kojićem smišlja "Asocijacije", pitanja za "Ko zna zna" i korake za igru "Korak po korak".
Dok se "Slagalica" približava jubilarnom stotom ciklusu, Slaviša svake nedelje šalje nove zadatke koji, neretko, zadaju "muku" kako igračima, tako i gledaocima. Zadatke za "Slagalicu" zajedno sa njima dvojicom smišljaju još i dvojica Beograđana, Vladimir Mitić i Nenad Pišteljić.
Posle 15 godina osmišljavanja zadataka, Slaviša Golović u razgovoru za 021.rs priča kako je ovaj posao zapravo "rudarski".
"Prvih godinu dana je bilo lako, pitanja su bila bukvalno svuda, ali posle toga shvatiš da si većinu stvari pitao. Zbog toga smo napravili arhivu sa zadacima koju stalno obnavljamo i u njoj proveravamo da li smo neko pitanje već poslali. Međutim, ako ste postavili neko pitanje, to ne znači da ono ne može da bude 'izokrenuto' ili da se iz njega izvuče novo. U jednom trenutku došlo je do kreativne blokade, imali smo utisak da smo već sve pitali. Ali, u međuvremenu, razvili smo sistem, uhodali se, stekli iskustvo i sada to funkcioniše", priča Golović.
A da bi sistem funkcionisao, to zahteva neprekidni rad. Izvore za svoje zadatke pronalaze u enciklopedijama, leksikonima, na internetu i u aktuelnim događajima. Od jedne informacije oni kreiraju i po nekoliko zadataka, te se o jednom književniku mogu postaviti pitanja o njegovim delima, pravcu kojem je pripadao, veku u kom je živeo ili pak nacionalnosti, ukoliko prezime nije karakteristično.
Prema rečima sagovornika 021, upravo je najteže stalno osmišljavati nova pitanja za igru "Ko zna zna".
"To je zaista rudarenje, a uz to morate da pazite da se isto pitanje ne ponavlja ili da ne napravite grešku. Igre 'Asocijacije' i 'Korak po korak' su kreativnije i daju veću slobodu. Recimo, kod asocijacija pazimo da nam se rešenja kolona ne ponavljaju. Napravili smo barem 20 asocijacija u kojima je konačno rešenje 'voda' i za to smo imali 80 različitih rešenja kolona", dodaje naš sagovornik.
U 2018. godini "Slagalica" će obeležiti 25. godišnjicu emitovanja. Pažnju publike nisu privlačile samo zanimljive igre i mogućnost pogađanja, već i interesantni takmičari koji su učestvovali u kvizu.
Zahvaljujući njima "Slagalica" i danas održava rejting, a pažnju na takmičare skreće i naš sagovornik.
"Gledaoci u Srbiji su mogli da prate dosta kvizova koji su uglavnom bili ili jesu koncipirani tako da se takmičari bore protiv nekog sistema, produkcije, nevidljivog protivnika. Znači da su gledaoci mogli da navijaju samo za jednu osobu, a 'Slagalica' im ostavlja pravi navijački izbor. Mislim da i zbog toga 'Slagalica' toliko traje. I uvek će jedan od takmičara izaći kao pobednik, dok u većini ostalih kvizova to često nije slučaj. Pored toga, popularnosti doprinose i zadaci koji su takvi da i gledaoci kod kuće mogu da se zabave rešavajući ih te su tako i oni praktično učesnici", objašnjava Slaviša za 021.rs.
Osim osmišljavanja zadataka za kviz, naš sagovornik uređuje i veći broj enigmatskih časopisa. Pre toga je radio kao profesor ruskog jezika, vaspitač u srednjoškolskom domu, lektor, novinar. Kako kaže, poplava video igrica i internet zabave, smanjila je popularnost enigmatike.
"Moj savet svakome je da s vremena na vreme rešava enigmatiku, bilo da su to ukrštenice, sudoku, rebusi... Ona je odlična za očuvanje mentalnog zdravlja, pamćenja, a rešavajući je, možete da naučite nešto novo i proširite vidike. U našoj zemlji postoji veliki broj dobrih enigmata koji smišljaju odlične, kreativne zadatke. Jeste da već postoje ukrštenice, sudoku koji se mogu rešavati na računarima, ali to jednostavno nije onaj isti osećaj kao kada su vam u ruci papir i olovka. A to zadovoljstvo odgonetanja je upravo suština enigmatike", zaključuje Golović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Obrad
Milan
mlinar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar