Naime, devet novosadskih organizacija je sredinom januara pokrenulo "Inicijativu za izmenu, unapređenje i usklađivanje sa zakonom gradskih odluka i programa u vezi sa problemom napuštenih životinja". Predstavnici obe strane su se usaglasili da se zajedničkim naporom unapredi dobrobit i kontrola populacije pasa i mačaka na gradskim ulicama, kao i da se obezbed pravni okvir u kojem bi zainteresovani građani mogli da učestvuju.
Direktor "Zoohigijene" Aleksandar Bursać upoznao je predstavnike Inicijative sa predlogom uvođenja hranitelja napuštenih životinja od pre dve godine, sa kojim je povučena paralela sa predlogom organizacija o uvođenju staratelja. Ocenjeno je da je uvođenja staratelja uz ovom trenutku jednostavniji predlog. Inicijativa je predložila uvođenje staratelja napuštenih kućnih ljubimaca.
"Staratelj je fizičko lice koje na dobrovoljnoj bazi napuštenim psima i mačkama u kraju grada u kojem živi i/ili radi obezbeđuje ishranu i koje kontinuirano prati stanje ove populacije na teritoriji koju svojim aktvnostima pokriva. Incijativa smatra da bi ova dopuna pomogla da se građani i građanke koji su već angažovani i svojevoljno brinu o gradskim psima i mačkama uvedu u sistem, te svojim angažovanjem i pružanjem informacija pomognu JKP 'Zoohigijena i veterina' da što kvalitetnije obavlja poslove zoohigijene na teritoriji Grada", navodi se u saopštenju Inicijative.
Takođe, zaključeno je i da postoji potreba za osnivanjem Radne grupe u cilju izrade Nacrta izmena Odluka i Programa u kojoj bi, uz predstavnike i predstavnice Inicijative i JKP “Zoohigijena i veterina Novi Sad”, učestvovali i nadležni iz Uprave za komunalne poslove i Uprave za propise. Zajednički zahtev za osnivanje Radne grupe biće podnet u toku naredne nedelje.
Podsetimo, "Odluka o držanju domaćih životinja na teritoriji grada Novog Sada" izričito zabranjuje hranjenje napuštenih i izgubljenih kućnih ljubimaca na površinama javne namene, dok "Odlukom o uređenju grada Novog Sada" nije regulisano postavljanje kućica. Građani se svojevoljno angažuju i organizuju u pravljenju i postavljanju kućica, često nesvesni da mogu da budu kažnjeni zbog svoje humanosti.
"Mnogi gradovi su dozvolili postavljanje kućica, pa je neophodno da se i Novi Sad priključi pozitivnom trendu i uključi u tokove obezbeđivanja dobrobiti, koje je zakonska obaveza svih građana kao i organa lokalnih samouprava", dodaje se u saopštenju.
Podsetimo, preduzeće "Zoohigijena" je prošle godine isplatilo skoro 30 miliona dinara na osnovu tužbi zbog ujeda pasa, o čemu više možete čitati
OVDE.
Inicijativu su pokrenule i potpisale organizacije: HMM.., Udruženje za zaštitu životinja Novi Sad - SPANS, Fondacija za razvoj domaćinstva, Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, Čuvari kampusa Univerziteta u Novom Sadu, Volonterski centar Vojvodine, Novosadski humanitarni centar, udruženje "Omladinski centar CK 13" i Novosadska biciklistička inicijativa.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 66
NLO
Onima koji imaju previse, para nikad dosta.
Građanin
Lutalice se usvajaju uz ugovor. Imaju popust na taksu za usvojene pse, jer imaju takse na kućne ljubimce. Toliko su uređeni, da lutalica nema, da mafija uvozi pse lutalice iz ex-yu, Slovačke za eksperimente na životinjama, i drugim groznim stvarima. Hrvati pišu o tome.
Vlasnici psa imaju od nedavno novu obavezu da polažu test ", неке немачке државе су донела закон захтева власнике паса да положе писмени испит, који се назива Хундефухрерсцхеин . Испит осигурава власници паса знају основе правилне власништва паса. Исто тако, пас мора да прође основни тест понашања, обично у канцеларији ветеринара."
Nemci znaju kako treba, bravo i kod njih svi vole životinje, jer se zna ko je odgovoran i pas mora da je lepo vaspitan.
https://www.cesarsway.com/about-dogs/dog-news/One-big-Barktoberfest-Dog-culture-in-Germany
deca
i odgovarajte za njega celokupnom imovinom
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar