Roditelji dece koja su već bila na kampu imaju samo reči hvale za ideju, organizaciju I stručnost trenera. Tu su i mali kamperi koji kažu da im je to bilo najbolje iskustvo u životu.
Kamp je nastao kao rezultat aktivnosti
Omladinskog udruženja "Vidre", kojem je glavni cilj podizanje svesti dece i omladine o uticaju sporta na rast i razvoj, kao i očuvanje životne sredine. Osnivači udruženja su profesori fizičkog vaspitanja,
Velimir Kadović i Mladen Šarac, koji svoj rad zasnivaju na sistematičnom, sveobuhvatnom i analitičnom pristupu neformalnom obrazovanju dece.
U poslednjih sedam godina kamp se razvijao, dok su se navike i stil života dece menjali. Danas, ona najveći deo svog vremena provode uz telefone, računare, tablete, a najmanji deo posvećuju kontaktu sa drugima, boravku u prirodi i fizičkim aktivnostima. Kamp je, prema rečima njegovog osnivača, kineziterapeuta i profesora fizičkog vaspitanja, Velimira Kadovića, prilika da se deca druže, uče i igraju u prirodi, i da nakon pozitivnog iskustva u prirodi steknu naviku da borave u njoj, da je čuvaju i da se bave sportom.
"Ideja je da deca kroz rad u malim grupama, učenju kroz rad, kao i život u prirodi, nauče da je cene i poštuju. O prirodi uglavnom uče na video-ekranima ili u zatvorenim učionicama. Zbog takvog načina života deca sve više vremena provode u sedećem položaju uz malo kvalitetne fizičke aktivnosti, a ona je u njihovom uzrastu neophodna. To dovodi do toga da imamo sve vise deformiteta kod dece, odnosno posturalnih poremećaja. Između ostalog, upoznaju se sa drugima, šire vidike i stimulišu sami sebe jer postavljaju nove ciljeve", priča Kadović.
Kamp Vidre je prvi kamp ovakvog koncepta u Srbiji. Organizuje se tokom jula u šest termina. Pedesetoro dece osnovnoškolskog uzrasta, podeljeno u dve ekipe, provode pet dana u šumi, pod stalnim nadzorom obučenih trenera i volontera. Tokom dana se bave raznim aktivnostima: od plivanja, veslanja, košarke na vodi, poligona na vodi i u šumi, odbojke na pesku, ribolova pa do streličarstva, jahanja, orijentiringa, nadvlačenja konopca, fudbala i košarke. Takođe, ona prolaze kroz obuku prve pomoći, obuku spašavanja u vodi, snalaženja u prirodi, postavljanja šatora, kao i pravljenja skrovišta u šumi. Za decu koja ne znaju da plivaju organizovan je poseban program obuke plivanja.
Kroz petodnevni boravak deca imaju priliku da obiđu Zobnaticu, jašu konje, vožnju kočijama ali i da posete konjički muzej. Prema Kadovićevim rečima, kamp se zasniva na aktivnom boravku u prirodi koji pozitivno utiče na zdravlje dece pa se tako sve aktivnosti i obavljaju napolju, osim kada to vremenske prilike ne dozvoljavaju pa se program prilagođava i odvija u zatvorenim objektima hotela Biser, koji i služi hranu.
"Nije reč samo o tome da kroz brojne sportske aktivnosti dobiju porciju fizičke aktivnosti koja je potrebna za školarce, nego i sam vazduh na Panoniji im prija s obzirom da je bogata hrastovom i četinarskom šumom. Dešavalo se da kod dece koja imaju alergije, ne dođe ni do kakvih reakcija. Zbog toga je to na neki način za njih ovo i banja. Sa druge strane, uglavnom nam dolaze deca iz urbanih sredina i odlično je da osete život u prirodi, kada spavaju u šatoru i slično", dodaje Kadović.
Iako je za pojedine mališane to prvo iskustvo bez roditelja I telefona, treneri i volonteri su dostupni za roditelje.
Više o ovom kampu možete saznati
OVDE ili na zvaničnoj
Fejsbuk stranici. Takođe, više informacija možete dobiti i na brojeve telefona:
060/72-17-001 i 064/40-76-025.
Komentari 5
đokica
LOL
Boki
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar