Novosadska tržišna inspekcija podnela 64 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka

Tržišna inspekcija u Novom Sadu u 2016. godini, na teritoriji Južnobačkog upravnog okruga podnela je Prekršajnom sudu 64 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, saopšteno je iz te inspekcije povodom 15. marta - Svetskog dana potrošača.

U saopštenju se navodi da je Tržišna inspekcija donela 24 rešenja kojima je naloženo otklanjanje neke nepravilnosti, a u odnosu na ukupan broj izvršenih inspekcijskih kontrola, u deset odsto slučajeva utvrđen je prekršaj zbog kojeg je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Dodaje se da je u 2016. godini tržišna inspekcija primila 475 žalbi građana što je za 42 odsto manje nego u 2015. godini kad je primljeno 675 žalbi. U Tržišnoj inspekciji kažu da im se potrošači najčešće obraćaju zbog toga što im trgovac nije odgovorio na reklamaciju u zakonom propisanom roku, što je rešio reklamaciju suprotno zahtevu potrošača, što se cena u kasi razlikuje od cene na rafu ili što nisu dobili račun.

"Potrošači se mogu obratiti tržišnoj inspekciji i u slučajevima kada se trgovac nasrtljivo ponašao prema njima, na primer, dolazio im u stan bez njihove saglasnosti, kada im trgovac šalje robu koju nisu naručili i traži da plate tu robu, kada im se trgovac obraća ali se nije tako predstavio, kada im daje garanciju za proizvod koja je kraća od zakonske (dve godine), kada ih je trgovac nezakonito isključio sa distributivne mreže struje, gasa ili telefona", pojašnjavaju iz novosadskog odeljenja tržišne inspekcije.

Ukoliko trgovac nije uvažio prigovor, potrošač se obraća regionalnom savetovalištu potrošača u zavisnosti kojem regionu pripada prema mestu kupovine.

Raspon kazni za prekršaje utvrđene po Zakonu o zaštiti potrošača kreću se od 300.000 do 2.000.000 za pravna lica, za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000 do 150.000 dinara, a za preduzetnike u rasponu od 50.000 do 500.000 dinara.

  • irena

    15.03.2017 19:09
    I dalje pitam, koji je razlog što se ne objavljuju imena trgovinskih lanaca iz kojih je uklonjeno neispravno meso. Giros sendvičara koja je zarazila ljude salmonelom je javno satanizovana, a možda je baš ona kupila to neispravno meso u istim tim zaštićenim trgovinskim lancima.
  • Perica

    15.03.2017 11:15
    #####
    Zašto Inspekcija neobavljuje imena PRODAVNICA u kojima ima problema!?
    Pa da ih lepo prođemo....DRASTIĆNO bi seSMANJiLi PROBLEMi !!!
  • detelinara

    15.03.2017 09:25
    Super , 60 ih je sigurno najveca sirotinja. cime se vi hvalite tuga....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti