Džepari vas čitava familija
Često se dešava da iz gradskog autobusa ili gužve na pijaci izađemo bez novčanika ili mobilnog telefona. To se dogodilo i našoj sugrađanki Vesni.
"Autobusom sam se vrećala kući i bila je jako velika gužva. S obe ruke sam se držala za rukohvate kako ne bih pala na nekoga. U jednom trenutnku me je neki čovek gurnuo, a potom još dva tri puta u toku vožnje, iako autobus nije kočio i nije postojao poseban razlog za to. Kada sam izašla iz vozila primetila sam da mi nema mobilnog telefona, i vrlo je verovatno da je taj čovek koji me je gurao odvraćao pažnju, dok me je neko drugi džepario", priča Vesna.
Kada se pljačka dogodi u autobusu, a žrtva to primeti još tokom vožnje, šofer zaustavlja autobus i ne otvara vrata. Predsednik udruženja vozača i automehaničara, Zoran Marjanac, kaže da se onda utvrđuje ko je od ljudi u blizini opljačkanog uzeo stvari.
"Prvo uzmemo novčanik od onoga ko ga je ukrao, a onda ga isteramo napolje ili zovemo policiju. Sve zavisi gde se to desi. Većina takvih slučajeva se dogodi u gradu. Policija zna skoro sve te što džepare po autobusima", objašnjava Marjanac.
Većina džeparoša u rodbinskim vezama
Goran Petrović iz novosadske policije tvrdi da se džeparenje najčešće dešava na prometnim mestima i u gužvi.
"To su pijace, železničke stanice, međumesne autobuske stanice. U poslednje vreme imamo džeparenja i po skupljim prodavnicama, pogotovo ako su neki popusti u toku", navodi Petrović.
U Novom Sadu džeparenjem se bavi oko 30-ak ljudi, od kojih je većina u rodbinskim vezama. Petrović kaže da lopovi skoro uvek rade u paru.
"Retko kad se dešava da neko sam krade. Jedan je takozvani "zid" i on stoji ispred ili pored žrtve, i gura je ili zadržava da uđe u autobus. Drugi izvlači stvari i dalje dodaje drugoj ili trećoj osobi ", kaže Petrović.
I kako dalje ide postupak? Ako je neko opljačkan, podnese prijavu policiji, i ukoliko policija nađe džeparoše i ukradene stvari, problem je rešen. Policija pokreće tužbu protiv lopova, a i oštećena osoba to isto može da učini, mada se ne isplati. Problem je što 80 odsto džeparoša čine narkomani, koji nemaju stalno prebivalište, kaže Petrović. Čista je sreća ako ono što su opljačkali nisu već prodali ili bacili u neki kontejner.
Komentari 5
Olgica isakov
emanon
lala
Svidja mi se ta logika: "Mi znamo ko su ti ljudi"
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar