Usvajanjem ovog dokumenta novosadska vlast će se obavezati da će raditi na obezbeđivanju ravnopravnosti polova i ostvarivanju jednakih mogućnosti u Gradu, kao i svim gradskim organima, ustanovama i preduzećima. Konkretno ovo između ostalog znači da će se ubuduće u svim aktima Grada sve imenice koje se koriste u muškom koristiti i u ženskom rodu, a imenice koje označavaju funkcije će od sada biti u obliku koji izražava pol lica koje je njihov nosilac.
Takođe, Grad će se obavezati na rodno budžetiranje i preduzimaće aktivnosti na podsticanju i unapređivanju ravnopravnosti polova, a moći će i da preduzme posebne mere radi otklanjanja suštinski nejednakog položaja polova, i te mere se neće smatrati diskriminacijom.
Pošto odbornici usvoje ovu odluku na sednici Skupštine grada u četvrtak, 23. marta, Grad će biti dužan i da otklanja sve oblike nepravilosti u pogledu položaja i prava polova i preduzme mere protiv nasilja koje se zasniva na polu, protiv uznemiravanja i seksualnog uznemiravanja, seksualnog ucenjivanja i diskriminacije na osnovu pola.
Konačno, prihvatanjem Evropske povelje o rodnoj ravnopravnosti, Novi Sad će se obavezati i da omogući zastupljenost manje zastupljenog pola u svakoj orgnizaconoj jedinici, na rukovodećim mestima i u organima upravljanja i nadzora.
Komentari 14
Zena
Neko ko je upućen
http://www.charter-equality.eu/
http://euintegracije.skgo.org/upload/Document/Doc/2014_01/Brosura_POVELJA_200x200_Final_2012_WEB_1str.pdf
Lenka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar