U njima je bilo zaposleno više od 1.800 ljudi, ali sada, kako za "Novosti" kaže predsednik Sindikata zaposlenih u energetici, petrohemiji, hemiji i nemetalima Milivoje Vojinović, imamo bledu senku nekadašnjih giganata.
U hemijskoj industriji koja je podelila tužnu sudbinu hemijske industrije u celoj Srbiji, kako objašnjava Vojinović, trenutno je zaposleno oko 400 radnika, a od velikih preduzeća ostao je samo "Albus".
"Do 2003. godine i privatizacije imali smo velike kompanije, kao što je bio "Hins", koji je bio glavni motor razvoja hemijske industrije Novog Sada, sam je zapošljavao gotovo 500 radnika, a nisu mnogo zaostajali ni "Albus", pa ni "Agrohem". "Hins" je, na žalost, u potpunosti zatvorio kapije, zbog stečaja, a fabričke hale su prazne", navodi Vojinović i dodaje da su se radnici, posle neuspešne privatizacije, priključili velikom broju "žrtava tranzicije", dok "Albus" i dalje posluje, ali samo 130 radnika.
Fabrika mineralnih đubriva "Agrohem" je, takođe, podelila sudbinu "Hinsa". I ovaj nekada uspešan koletiv morao je da zatvori kapije. U Novom Sadu trenutno radi veći broj manjih pogona hemijske industrije, odnosno manufaktura, u kojima je uposleno do pedesetak radnika.
"Nadamo se da bi se i za hemijsku industriju mogao naći veliki investitor, kao što su kod metalaca "Lir" i "Delfi", pa da pokrenu stvari, ali za sada ništa", kaže Vojinović za "Novosti".
On dodaje da su zarade u ovoj grani značajno ispod republičkog proseka, u mnogim kompanijama su tek malo iznad minimalne.
O tome kako tekstilci u Novom Sadu gube bitku sa Dalekim istokom, možete pročitati
OVDE, a kako danas izgleda nekada moćna industrija Novog Sada, možete pogledati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Сремац
Rade
...
Dok nezaposleni Novosađani gledaju filozofije Biroa...
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar