Ova činjenica potvrđuje i najsvežije podatke Republičkog zavoda za statistiku, prema kojima četvrtini stanovništva preti siromaštvo.
Naime, kada se saberu svi izvori prihoda u domaćinstvu, prosečna vojvođanska porodica mesečno raspolaže sa 54.745 dinara.
Međutim, da bi platila račune i živela, toj istoj porodici potrebno je najmanje 56.814 dinara. Najviše se troši na hranu - oko 20.000 dinara mesečno, a potom na komunalije (oko 9.000 dinara), transport, garderobu i lekove, u proseku između 2.000 i 3.000 dinara.
Vojvođani najmanje novca daju za potrebe obrazovanja - svega 636 dinara mesečno.
Posebno je apstraktan podatak da su prihodi građana u prošloj godini bili za oko tri odsto viši u odnosu na 2015. godinu, ali su i troškovi života značajno veći.
Podsetimo, svaki četvrti građanin je u riziku da postane siromašan. Stopa rizika od siromaštva se meri na jedinstven način prema kojem se četvoročlana porodica koja mesečno živi samo od prosečne plate ne smatra socijalno ugroženom.
Istovremeno, prosečna plata u Novom Sadu prikazuje iznose koje većina građana ne zarađuje, već prosek podiže mali procenat zaista imućnih, dobrostojećih građana. Više o siromaštvu čitajte
OVDE.
Prošlogodišnju analizu socijalnog statusa Novosađana čitajte
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Štediša
I to ono, nasečeno, koje je skuplje! Ma, da!
To obesno, hoće da jede.... stvarno, ne znam kako ćemo uštedeti za investitore onih 10.000 evra za radno mesto, ili za braću migrante, za njihovo školovanje i kupovinu kuća po selsima Srbije - kad se pojedinci ovako ponašaju....
Krle
Danilo
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar