U Novom Sadu prošle godine zastarelo 7.000 prekršajnih postupaka

Skoro trećina svih suđenja u najvećim prekršajnim sudovima u Srbiji nikada ne dobije epilog.
U Prekršajnom sudu u Beogradu 2016. godine zastarelo je 35.468 predmeta, u Novom Sadu 6.983, Nišu 6.611, a u Kragujevcu 3.917. Radi se o skoro 30 odsto ukupnog broja predmeta u tim sudovima.
 
U Prekršajnom apelacionom sudu u Beogradu kažu da do zastarevanja najčešće dolazi jer građani izbegavaju da prime rešenja i presude. Kako kažu, u tome im pomaže činjenica da se dostava vrši najčešće preko pošte i da oni uspevaju da uruče 25 do 30 odsto dopisa. Za to vreme sudski dostavljači u manjim sredinama to uspevaju u skoro 90 odsto slučajeva.
 
"Država Srbija za sve prekršajne sudove potroši oko 130 miliona dinara godišnje za dostavu pošte okrivljenima odnosno građanima. Od toga, prostom računicom, shvatimo da se oko 100 miliona dinara baci u vodu. Na primer, zgrada Prekršajnog suda u Ustaničkoj, bivšeg Petog suda, adaptirana je za 200 miliona dinara, imamo velelepan prostor. Znači mi svake godine bacim pola takvog suda u vazduh", kaže  PR Prekršajnog apelacionog suda Aleksandar Ilić.
 
Ministarku pravde Nelu Kuburović toliki broj zastarelih predmeta ne iznenađuje i navodi da je ta brojka oko dva odsto manja nego prošle godine. Ipak, najavljuje nove mere.
 
"Najveći problem je rad na tzv. budžetskim i poreskim predmetima, gde su najveće kazne propisane, a upravo dolazi do zastarelosti. Jedan od načina na koji ćemo pokušati da rešimo problem je tako što ćemo izvršiti koncentraciju nadležnosti odnosno da imamo četiri prekršajna suda na području četiri apelacije koji će se baviti tim predmetima", kaže za N1 Kuburović.
 
U Sindikatu pravosuđa, međutim, tvrde da je problem neravnomeran broj, raspored i opterećenost poslom sudija i osoblja. Za situaciju krive sve koji su bili na vlasti proteklih godina, a koji su bombastično najavljivane reforme pravosuđa obavljali samo na papiru.
 
"Prekršajni sud u Beogradu ima 100 sudija i 250.000 predmeta u radu godišnje, od čega urade pola, a pola je uvek u problemu da će da zastari. Kako se niko nije setio ili udubio u problem da 1.400.000 predmeta, koliko su imali skoro svi prekršajni sudovi u Srbiji u radu, da bi trebalo da se uveća broj postupajućih sudija", kaže Slađanka Milošević iz Sindikata.
 
Prema podacima iz Prekršajnog apelacionog suda, najteže je doći do estradnih zvezda i sportista koje viđaju na televiziji i u novinama, ali sud, odnosno poštar, ne može da ih pronađe na adresi na kojoj su prijavljeni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jasna

    05.04.2017 13:32
    Dzaba i p.presuda
    Dzaba i prekrsajna presuda kad je druga strana platezno mocnija pa potplati ili izvrsi uticaj na sudiju osnovnog suda. Kod mene u tri slucaja i u svakom slucaju je osudjena druga strana od strane prekrsajnog sudije, a sudija osnovnog suda naocigled snimaka , neusaglasavanje izjava svedoka suprotne strane i cinjenica da okrivljeni nije ni na jednu presudu prekrsajnu izjavio zalbu vec je platio kaznu ne uvazi ni u jednom slucaju prekrsajnu presudu i misljenje svog kolege. Sud izgubim na osnovnom a u obrazlozenju sudija navede da suprotna strana nije znala da ja posle prekrsajnog mogu da ga dalje tuzim. Sudija napise da je takvu izjavu dala suprotna strana i uvazi je, i donese oslobadjajucu presudu na osnovu toga. Dzaba nam i prekrsajna presuda kad tas prevagne tako gde ima vise raznih uticaja i svega samo ne pravde.
  • @milena

    05.04.2017 11:16
    Niko spolja ti/nam nece pomoci, ako za to nismo sposobni, onda nismo ni za sta
  • milena

    05.04.2017 10:29
    Da bi vas svet razumeo prevedite ovaj tekst na neki strani jezik i posaljite u neku stranu zemlju.Zasto nam je potreban prevod?Prosto je, vidite da ne mozemo sami da izadjemo na kraj sa ovakvim sistemom.Mi,obican narod zaista ne mozemo nista.To je vec dokazano.Trazimo pomoc.
    Sada zvucim kao "domaci izdajnik".Ne,varate se,treba ove stisnuti i sa spolja kao i odavde .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti