Vodovod izabrao konsultanta
Vrednost posla je 60 miliona dinara, koliko je ranije opredeljeno u budžetu grada, a "CSP" je izabran između osam učesnika tendera. Taj iznos će budući strateški partner biti obavezan da uplati Vodovodu pri potpisivanju ugovora. Kompanija "CSP" će uraditi analizu "Vodovoda i kanalizacije" i potom predložiti najbolji model javno-privatnog strateškog partnerstva od desetak postojećih. Ovaj posao bi trebalo da traje do proleća.
Strateški partner bi uložio u infrastrukturu i vodovodni sistem, a zauzvrat bi preuzeo upravljanje u Vodovodu po dogovorenom modelu na određeni period, do 20 godina.
Inače, konsultantsku firmu "CSP" je Novi Sad angažovao 2002. godine sa zadatkom da obavi analizu stanja u upravi i gradskim preduzećima. Posle dve godine analiza, predložen je niz mera koje bi lokalnu vlast učinile efikasnijom i ekonomičnijom, kao što je smanjenje administracije za trećinu, privatizacija nekoliko javnih preduzeća i uvođenje javno-privatnog partnerstva u druga javna preduzeća. Ništa od predloženih rešenja lokalna vlast do danas nije primenila u praksi.
Komentari 7
Alex
Umesto da bude ves masina za pranje para za razne partije, javno preduzece koje nadje kvalitetnog partnera konacno ce da radi ono sto mu je i posao, a da pri tome imate koga da pozovete na odgovornost! Posebno kada je voda u pitanju, kada na 100 litara pustene vode u vodovod 30 litara iscuri zbog busnih cevi, kada se kanalizacija raspada a otpadi (pa i medicinski) se pustaju u Dunav bez tretmana i kada moja porodica za kupovinu vode za pice trosi mesecno i do 50 evra! Ako nadju dobrog partnera koji ce srediti stanje svaka im cast, a sto se tice cene vode ona je mizerna u odnosu na ostale troskove (50-ak dinara za 1.000 litara), a mi trosimo i preko 300 litara po stanovniku dnevno a npr u Budimpesti se trosi 125 litara. Pamet u glavu, voda ce biti veliki problem i neka urade sve sto mogu da sacuvaju izvore i da konacno pijemo vodu iz slavine.
A ukratko, završilo se tako da stanovnici grada nisu mogli da plaćaju enormne račune za vodu pa su (na kraju) počeli da piju kišnicu. Američka kompanija je proglasila i kišnicu izvorom pitke vode jer je tako bilo u ugovoru definsano. Na kraju, završilo se oružanim sukobom stanovnika grada i vojske i policije Bolivije, nakon čega se američka kompanija povukla. Naravno da su enormno obeštećenje dobili od tog grada. Dakle, pamet u glavu.
Mene zanima kada ce krivicno da odgovaraju tglavesine iz Vodovoda zbog toga sto nam isporucuju tehnicku vodu za pice.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar