Beograđani navalili na sefove, u Novom Sadu nezainteresovani

Oni od kojih ima šta da se ukrade sve češće se interesuju za iznajmljivanje sefova u bankama.
Ta sigurnost košta ih od 3.000 dinara godišnje pa naviše. 
 
Pojedine banke traže i depozit, a druge pak gubitak ključa ili sigurnosne kartice koja služi za otvaranje sefa papreno naplaćuju – bar 10.000 dinara. Uprkos pojačanom interesovanju, to za banke nije baš posao koji obećava pa se uglavnom koriste stari kapaciteti. Troškovi obezbeđenja su veliki, a zarada ne opravdava nova ulaganja.
 
U Beogradu već nekoliko meseci vlada prava jagma za sefovima. U Novom Sadu se mogu pronaći, ali nema prevelikog interesovanja. Banke ta odeljenja za držanje novca i dragocenosti imaju obično u većim gradovima. Klijenti iz manjih mesta koji su zainteresovani za takvu uslugu obično moraju da putuju do većih gradova da bi stavili na sigurno ono što im je vredno. Izuzetak su sefovi koji su pravljeni i pre Drugog svetskog rata u starim bankama u Vojvodini.
 
Banke nisu zainteresovane da šire te kapacitete. Sume koje dobijaju od iznajmljivanja sefova mogu da zarade daleko jednostavnije na održavanju tekućih računa ili provizijama od platnih kartica.
 
Šta čeka klijenta koji krene u zakup sefa?
 
Vlasnik novca ili drugih dragocenosti koji poželi da u Novom Sadu zakupi sef kod AIK banke ne mora da bude njen klijent. Može da bira između manjeg i većeg, a zakup na godinu dana je 3.000 ili 5.000 dinara. To nije jedini trošak koji će imati – plaća i depozit u dinarskoj protivvrednosit od sto evra. Kada i ako otkaže sef, tu sumu će dobiti nazad.
 
U Vojvođanskoj banci u Novom Sadu sefovi se iznajmljuju po 5.000 do 7.000 dinara godišnje. Nema depozita, nema ni potrebe da lice bude klijent banke. A dodatni trošak imaće samo ako izgubi ključ – to će ga stajati 10.500 dinara. Sef je moguće iznajmiti i mesečno, ali je to onda skuplje, minimum 1.000 dinara.
 
U Intezi se sefovi iznajmljuju samo klijentima banke. Nije obavezno da to lice prima preko njih platu ili penziju, ali mora da ima otvoren račun. To može biti tekući, ali i štedni, devizni ili dinarski. Cena se kreće od 3.000 dinara godišnje. Klijent onda može mirno da spava, a preporučljivo je da vodi računa o tome gde mu je ključ od sefa jer će ga njegov gubitak stajati čak 30.000 dinara.
 
Za klijente je bolje da novac drže na bankovnom računu. Dobije se makar kamatica, a država garantuje za sumu do 50.000 evra u slučaju da banka ode u stečaj ili bankrotira.
 
Više pročitajte na sajtu Dnevnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Liman3

    10.04.2017 18:04
    Pa i naslov vam kaze...
    ...gde se zaradjuje novac u kom gradu tako da smo mi ostali buranija! E i zbog toga na kraju krajeva se protestuje da ne idu pare samo u Bg jer i ostali gradovi postoje i tamo neko treba da radi i zivi a sad mi u provinciji prezivljavamo da bi gospoda iz beograda uzivala i iznajmljivala sefove da cuvaju svoja blaga stecena postenim radom i pozrtvovanjem u stranci za velikog vam vodju AvAva!
  • kuzzedetelinara

    10.04.2017 01:33
    auu
    Jedino vredno sto bih mogao da stavim u sef je licna kolekcija stripova Alan Ford. Posto zena hoce da ih baci u kantu jer hvataju prasinu.

    Hades, mora da se šališ, čisto duhovitosti radi...
    jer na kolekciji originalnih stripova Alana Forda se ne hvata prašina
    žena je promenljiva kategorija, a navedeni stripovi su univerzalna konstanta
  • Hi

    09.04.2017 17:27
    Naravno da je banci bolje da imate novac na racunu jer date pare oni obrcu kapital i ulazu ( daju drugima kredite) a vama obracuna mizernu kamatu pa vam jos drzava uzme porez na dobit i morate imati racun za koju platite troskove odrzavanja. A ako isti novac stavite u sef- da, nema kamate- al banka je u obavezi da cuva vrednost da vas pusta do sefa kad god smislite u radno vreme. Stvarno se banci ne isplati ali gradjanu ako jos spuste kamatu na stednju ovo je opcija!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Odbornik Miran Pogačar: "Moj telefon uzela BIA"

Odbornik Građanskog pokreta Bravo Miran Pogačar koji je bio u policijskom pritvoru od juče, objavio je da je telefon koji mu je policija oduzela završio u Bezbednosno-informativnoj agenciji.