Ovo je bilo tek jedno od pitanja razmatranih na današnjem regionalnom sastanku ombudsmana u Novom Sadu.
Sastanak predstavnika institucija zaštitnika građana iz Bosne i Hercegovine, Mađarske, Rumunije, Hrvatske sa Pokrajinskim zaštitnikom građana - ombudsmanom, organizatorom i domaćinom ovog događaja, održan je u svetlu toga da je 2017. godina u Autonomnoj pokrajini Vojvodini proglašena Godinom socijalne zaštite i međugeneracijske saradnje.
Sastanak je održan u okviru radnog kolegijuma ove institucije, na kom se, u cilju unapređenja mogćnosti ostvarivanja i zaštite prava građana, sa predstavnicima srodnih institucija, stručne i naučne javnosti redovno razmatraju aktuelne teme u oblasti ljudskih prava. Posebna pažnja tokom ovog sastanka posvećena je unepređenju dostupnosti socijalne, zdravstvene i drugih oblika institucionalne zaštite starijim i osobama sa invaliditetom, kao i drugim korisnicima usluga socijalne zaštite.
Nakon uvodnog izlaganja prof. dr Zorana Pavlovića, pokrajinskog zaštitnika građana, predstavnici gostujućih institucija ombudsmana iz regiona takođe su predstavili pravni i institucionalni okvir rada sistema socijalne zaštite u njihovim zemljama, kao i probleme sa kojima se u ovoj oblasti susreću građani u njihovim zemljama koji su se obratili zaštitniku građana. Uz zamenice pokrajinskog zaštitnika građana Aniko Širkovu i Evu Vukašinović, kao i saradnike u instituciji koji postupaju po pritužbama građana, sastanku su prisustvovali prof. dr Ljubinko Mitrović, ombudsman Bosne i Hercegovine i prof. dr Eržebet Šandor-Salai, zaštitnica prava nacionalnih manjina i zamenica Poverenika za ljudska prava Republike Mađarske, sa savetnicom dr Timeom Čikoš. Instituciju Zaštitnika građana Republike Rumunije predstavljala je Roksana Marku, koordinatorka temišvarske Regionalne kancelarije, dok je u ime Pučkog pravobranitelja Republike Hrvatske na sastanku učestvovala Teodora Matej, savetnica za promovisanje ljudskih prava, saradnju i odnose sa javnošću.
Na sastanku je zaključeno da su problemi u vezi s obezbeđivanjem socijalne i zdravstvene zaštite starijih osoba, osoba sa invaliditetom, drugih ranjivih grupa, kao i stanovništva uopšte zajednički svim državama regiona iz kojih su predstavnici ombudsmana danas izlagali o svojim iskustvima. Posebno je ukazano na probleme koji su posledica demografskog starenja stanovništva, na činjenicu da sve više mladih napušta zemlju, a da ustanovama i institucijama nedostaju kapaciteti za adekvatnu brigu o starijim i osobama sa invaliditetom i zaštitu njihovih prava. Potreba za palijativnom negom takođe je sve evidentnija u ovim ustanovama, a posebno loše stanje u tom pogledu je u ruralnim sredinama.
Očekuje se da će redovni sastanci i razmena iskustava među institucijama zaštitnika građana u regionu ubuduće doprineti njihovom efikasnijem postupanju u predmetima u oblasti socijalne zaštite, ali i penzijskog i invalidskog osiguranja, a koji nalažu postupanje organa iz dve ili više susednih zemalja. Sledeći regionalni sastanak ombudsmana zakazan je za prvu nedelju aprila 2018. godine, a inicijativa Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana o zajedničkom projektu navedenih institucija na temu unapređenja njihovih i kapaciteta drugih nezavisnih tela za pružanje podrške ranjivim socijalnim grupama za uključivanje u društvo, naišla je na odobravanje svih učesnika. Sastanak je završen posetom Gerontološkom centru u Novom Sadu, gde su gosti mogli da se upoznaju sa organizacijom, načinom rada i izazovima sa kojima se susreće jedna od najvećih ustanova socijalne zaštite u AP Vojvodini.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar