Inspektori kažnjavali poslodavce i direktore, radnici bez sanitarnog pregleda

Sanitarni inspektori u Novom Sadu su od početka godine kaznili na desetine vlasnika lokala, ali i rukovodioce javnih preduzeća, ustanova i drugih objekata, koji podležu inspekcijama ovog pokrajinskog organa.
Inspektori kažnjavali poslodavce i direktore, radnici bez sanitarnog pregleda
Foto: Pixabay
Konkretno, od početka godine je obavljeno 3.823 redovne inspekcije, 308 kontrolnih pregleda i čak 717 vanrednih izlazaka na teren. Inspektori su izdali ukupno 2.296 rešenja u ovim postupcima i zabranili promet i proizvodnju za 22 poslodavca. Samo jedan objekat je od početka godine zatvoren, jer nije prošao inspekciju.
 
Inspektori su podneli 61 zahtev za pokretanje prekršajnih postupaka, koji predstavljaju novčane kazne ukoliko se utvrdi odgovornost gazdi i/ili direktora, a nije podneta nijedna krivična prijava. Čak 2.031 poslodavac dobio je zabranu obavljanja delatnosti na osnovu zaključaka Instituta za javno zdravlje, što je privredni prestup koji se najčešće događa u praksi. 
 
Inspektori su kontrolisali rad 7.225 radnika u svim objektima koje su obišli i zaključili da 24 njih radi bez obavezne zdravstvene potvrde. Ti radnici budu momentalno udaljeni s radnog mesta. Neki objekti nisu poštovali zabranu pušenja u zatvorenom prostoru, a protiv 13 takvih podnete su prekršajne prijave. 
 
Inače, inspekcija redovno obaveštava javnost koji objekti će u toku sedmice biti kontrolisani. Tako se ove sedmice, na primer, na spisku nalaze razni marketi, čarde, restorani, mesare, pekare, mlekare, parkovi, preduzeća, pa i škole, klinike, apoteke i bolnice. Spiskove možete pronaći OVDE.
 
Tokom kontrole, inspektori često shvate da objekti ne rade trenutno ili duže vreme. Takvih je ove godine bilo 164.
 
Da i inspektori budu kažnjeni, pokazuje i primer od preksinoć, kada je zbog primanja mita uhapšen novosadski inspektor V. E. iz iste inspekcije. Njega je policija uhapsila nakon što je od vlasnice jednog salona primio obeležene novčanice, da bi napisao pozitivan izveštaj o inspekcijskom nadzoru. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Slatkica

    19.02.2018 22:47
    Sta se radi u situacijama, gde poslovodja naredi da zaposleni radi popodnevnu smenu, posto nije prosao sanitarni pregled??? Ili sam poslovodja prehrambene prodavnice radi malo drugu, malo prvu smenu? Kakav je to zakon o zastiti hrane, kad ga glavesine prve krse? Gel na noktima smeta, a blato ispod nokta niko ne gleda, to je u redu i hrana je blatom zasticena! E moja Srbijo!
  • major

    13.01.2018 17:22
    riba
    "sveya riba "sa leda kada je kontrolisana,pa nigde je nema sve je to smece!!!
  • Observer

    15.06.2017 14:07
    Malo objašnjenje
    Prema Zakonu o bezbednosti hrane, sanitarna inspekcija ne bi trebala da se meša u nadležnost drugih inspekcija, pa se nekad zanesu i kontrolišu hranu. U svojim ček listama, imaju pitanja o hrani, a praktično su nadležni za novu hranu kao proizvod za bebe i za kiselu vodu. Imaju oni, prema pomenutom Zakonu, niz nadležnosti, ali im je izgleda pri srcu, još od starih vremena hrana životinjskog i biljnog porekla. Često je i zakonodavac nejasan, pa se pravilnici tumače na svoju ruku, kako kome odgovara. Zato čaršavi u bolnici nisu oprani mesec dana !

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti