Pokrajina: Filozofski fakultet nezakonito dodeljuje nagradu najboljem mladom istraživaču

Filozofski fakultet u Novom Sadu godinama je mimo zakona dodeljivao nagradu za najboljeg mladog istraživača, utvrdio je Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, a nakon žalbe jednog od kandidata za ovu nagradu koji tvrdi da je izbor najboljeg studenta namešten.
Pokrajina: Filozofski fakultet nezakonito dodeljuje nagradu najboljem mladom istraživaču
Foto: 021.rs
Filozofski fakultet, s druge strane, poziva se na autonomiju fakulteta ustanovljenu zakonom i poručuje: Pokrajina nije nadležna da donosi ove odluke.
 
Piše: Gorica Nikolin
 
Kako je rečeno za 021 u Sekretarijatu, dodela ove nagrade nije uređena Zakonom o visokom obrazovanju, niti postoji bilo kakav interni akt fakulteta koji propisuje uslove, način i postupak dodele.
 
Bojan Đokić, jedan od kandidata na prethodnom konkursu, žalio se Fakultetu krajem prošle godine, odmah po objavljivanju rezultata, smatrajući da je teško oštećen u postupku bodovanja, te da je lošiji kandidat dobio novčanu nagradu od 120.000 dinara.
 
On je smatrao da komisija koja bira najboljeg istraživača ili studenta doktora nauka selektivno ocenjuje i boduje radove ovih mladih ljudi, te da koristi i izmišlja nepostojeće kriterijume. Upravo je zbog tih kriterijuma nagradu za prošlu godinu dobio kandidat koji objektivno nema najviše bodova, utvrdila je potom i inspekcija u Pokrajini.
 
Đokić se žalio i rektoru Univerziteta u Novom Sadu Dušanu Nikoliću, ali mu rektor do danas ništa nije odgovorio. Međutim, Pokrajina jeste.
 
"Ispostavilo se da su članovi Odbora za dodelu nagrade vrednovali i kvalitativne kriterijume svakog kandidata, uvažavajući pri tome njihovu participaciju u procesu omladinskog aktivizma, izražavanje kritičkog pogleda na stvarnost, kao i svestranost u poimanju i proučavanju odabrane naučne discipline. Iako na prvi pogled ovo nekima izgleda kao 'moralno - politička podobnost' kandidata, važnija je činjenica da su na konkursu primenjivani i kriterijumi koji nisu bili predviđeni javnim konkursom", kaže za 021 Bojan Đokić. 
 
Prema odgovoru Filozofskog fakulteta na pitanje inspekcije zašto je slabijem kandidatu dodeljena nagrada, iako nije kandidat sa najvećim ukupnim brojem bodova, Filozofski fakultet je odgovorio da se on "istakao svestranošću u poimanju i proučavanju odabrane naučne discipline, mnogobrojnim priznanjima i drugim dostignućima, kao i izuzetnim umetničkim angažmanom, iako po kvantitativnim kriterijumima navedenog pravilnika nije ostvario najveći ukupan broj bodova". 
 
"Zato pitam čemu onda javni konkurs i bodovanje kandidata? Naravno, meni ostaje da se izborim za svoja prava pred drugim institucijama i sudskim instancama, jer nagrada od 120.000 dinara nije mala. Ipak, za jednu drugu instituciju u zemlji biće pitanje da li postoji diskriminatorno postupanje prema kandidatima na ovom konkursu", tvrdi Đokić i dodaje da postoje sumnje na nekoliko krivičnih dela, poput zloupotrebe službenog položaja, nesavesnog rada, nezakonitog sticanja imovine...
 
"Ko im je to omogućio, nije na meni da istražujem. Vidim da naše pare i dalje pripadaju samovoljnim pojedincima. Ipak, zbog takvog postupanja nekolicine, svi dobitnici nagrade su sada dovedeni u pitanje. A neki dobitnici su bili i doktori nauka tj. naučni radnici, pa im ova nagrada nikako nije mogla biti dodeljena. Da je bilo pritisaka na članove Odbora za dodelu Nagrade i nameštanja svedoči i činjenica da je jedan častan profesor fakulteta pre koju godinu podneo ostavku na članstvo u Odboru iz principijalnih razloga", tvrdi Đokić.
 
Pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje Zoran Milošević navodi za 021 da je upravi Filozofskog ukazano da bi nadležni organ fakulteta trebalo da donese opšti akt kojim će urediti pitanje dodele ove godišnje nagrade. To znači da ubuduće fakultet ne bi trebalo da dodeljuje ovu nagradu bez valjanog akta.
 
Pravo izbora i autonomija fakulteta
 
U Dekanatu Filozofskog fakulteta kažu za 021 da od 2011. godine dodeljuju nagradu najboljem mladom istraživaču, a uručuju je 1. decembra, kada se obeležava Dan Fakulteta.
 
Predlog odluke o dodeljivanju nagrade donosi odbor koji imenuje Nastavno-naučno veće Fakulteta i koji broji sedam članova, a samu odluku o najboljem mladom istraživaču donosi Nastavno-naučno veće.
 
"Filozofski fakultet, postupajući po javnom pozivu za 2016. godinu, u kojem su bili definisani uslovi i način bodovanja prijavljenih kandidata i koji su bili javno dostupni, a u skladu sa zakonom ustanovljenom autonomijom univerziteta i pravom izbora - član 6. Zakona o visokom obrazovanju, dodelio je nagradu za 2016. godinu istraživaču koji je ispunio sve predviđene kvantitativne i kvalitativne uslove. Pozivom za dodelu nagrade najboljem mladom istraživaču predviđeno je da se najmanje 80 odsto sredstava od dobijene novčane nagrade mora iskoristiti za neku od sledećih namena: naučno usavršavanje u zemlji i inostranstvu, učešće na naučnim skupovima sa radom, nabavku naučne literature ili nabavku opreme. Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost oglasio se nenadležnim za postupanje u meritumu po predstavci Bojana Đokića, a u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju", poručuju u Dekanatu.
 
Filozofski fakultet naglašava za 021 da se o ovom pitanju više neće oglašavati.
 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Monk

    11.07.2017 20:54
    Dotakli drustveno dno
    Strasno je koliko ljudi u ovim komentarima podrzava nezakonito ponasanje.
  • MiLana

    11.07.2017 12:27
    @Doktorand
    Samo je jedna ključna stvar u tvom izlaganju izostavljena, a svodi se na SITNICU da po objavljenjim kritetijumima Filozofskog fakulteta nije trebalo da dobije nagradu onaj ko ju je dobio.
    Drugim rečim rečeno, nagrada je otišla po nem neobjavljenim kriterijumima.
  • Milica S.

    11.07.2017 10:10
    O kvalitetu i kvantitetu
    Kao neko ko godinama predaje srpski jezik i književnost u gimnaziji ne mogu, a da se ne zapitam da li je ovaj mladi čovek zaista u pravu. Zato sam sa velikom pažnjom pogledala i dokumenta koja ste stavili na uvid. Svi koji rade u školi znaju da je najteži deo našeg posla ocenjivanje. Isto tako, svi koji rade na polju društveno-humanističkih nauka znaju da je ocenjivanje tu još teže jer se traži da učenici (ili u ovom slučaju: studenti), misle svojom glavom.
    U obrazloženju koje je dao Filozofski fakultet stoji da je nagrađen drugi mladi čovek koji nije imao kvantitativno bolji rezultat, ali svakako jeste ako se kvalitativno gleda i da je svestraniji i aktivniji na mnogo polja.
    Zar suština nije upravo u tome? Da ih sagledamo kao cele osobe sa svim nastavnim i vannastavnim aktivnostima, a ne samo kao nekog ko ima suve petice ili desetke.
    Lično sam sklonija da vrednujemo sve što rade i način na koji misle, a ne samo da zadovolje nužni minimum za najvišu ocenu. Onda deluju kao obični "bubatori" i "štreberi", da se poslužim terminima njihove generacije. Postoje petice i "petice", svi koji smo makar išli u školu to znamo. I uvek smo nepogrešivo, još kao deca, uviđali razliku između tih petica i "petica", odnosno kasnije desetki i "desetki".
    Rekla bih da ovaj mladi čovek koji se žali da neće dobiti "novčanu nagradu od 120.000 dinara" (koja uistinu značajna za vreme u kome živimo) treba još ponešto da nauči. Pre svega, kako se dostojanstveno gubi od boljih od sebe...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti