Virus je otkriven u komarcima na Vidovdanskom naselju i Sajlovu. Pojavio se ranije nego što je uobičajeno zbog visokih temperatura - očekivao se tek u julu, ali se pojavio mesec dana ranije.
"Praćenje situacije je kontinuirano, a analize na prisustvo virusa biće nastavljene do kraja sezone. Ovogodišnja sistematska akcija zaprašivanja komaraca počela je u prvoj polovini maja i trajaće do jeseni, sve dok to budu zahtevali vremenski uslovi. Akcija se sprovodi po najsavremenijim metodama i modernom opremom, po ugledu na najrazvijenije zemlje Zapadne Evrope. Čine je monitoring i biološki i hemijski tretmani protiv larvi i odraslih komaraca sa zemlje, vode i iz vazduha", navodi Dario Aćimović iz "Ciklonizacije".
Inače, virus Zapadnog Nila je u Srbiji prvi put zvanično registrovan 2012. godine, ali se pretpostavlja da je prisutan i duže. Rezervoar virusa su ptice, a sa ptica ga na ljude prenosi kućni komarac, čija staništa su kanali, bare, manje vodene površine, dvorišta, zapušeni oluci, septičke jame, bačene gume, burad za zalivanje i podrumi u kojim se zadržava voda.
"Kako je za produkciju ovih komaraca dovoljna i čaša vode koja stoji sedam dana u dvorištu, veliki doprinos u zaštiti ljudi mogu dati i sami građani tako što neće stvarati mikroizvorišta ovih komaraca u svojim dvorištima. Zato je potrebno da redovno prazne sudove u kojima čuvaju vodu, da kanale i oluke drže prohodnim i da provere zaptivanje septičkih jama", navodi Aćimović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Braca
Kad već govorimo o mogućnostima.
Virusolog
Gari
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar