Četiri minuta tišine za Aleksu: Sud se ponašao kao Pontije Pilat

Građani koji su se danas okupili na Trgu slobode, umesto uobičajena dva minuta, oćutali su četiri u znak protesta zbog zastarevanja slučaja smrti dečaka iz Niša Alekse Jankovića, za šta niko nije disciplinski odgovarao.
Četiri minuta tišine za Aleksu: Sud se ponašao kao Pontije Pilat
Foto: 021.rs
Aleksa Janković se ubio 2011. kada je imao 14 godina zbog vršnjačkog nasilja koje je trpeo u školi. Iako je utvrđen niz propusta zaposlenih u školi, koji su primetili nasilje nad dečakom, a nisu reagovali na vreme, niko od njih neće odgovarati za to, jer je čitav slučaj pred sudom zastareo. 
 
Od samoubistva je prošlo šest godina, a u međuvremenu je nenajavljena inspekcija Ministarstva prosvete utvrdila da postoji zataškavanje slučaja i izbegavanje disciplinske odgovornosti zaposlenih u školi. Takođe, škola je osuđena za propuste u radu, zbog čega je morala da plati nešto više od četiri miliona dinara kazne.
 
Presudom Višeg suda za maloletnike u Nišu, trojica od sedam osnovaca koji su maltretirali Aleksu, pravnosnažno su osuđeni maksimalnim kaznama, odnosno vaspitnim merama što podrazumeva pojačan nadzor Centra za socijalni rad. Sa druge strane, kako su preneli mediji, nasilnici su na kraju školske godine nagrađeni za svoje ponašanje i dobili petice iz vladanja.
 
Vladimir Jovanović iz grupe građana "Dva minuta tišine", koja se na novosadskom centralnom trgu okuplja već godinu i po dana i traži usvajanje "Aleksinog zakona", kaže da je Aleksa postao simbol vršnjačkog nasilja.
 
"Priča o njemu nikako ne sme da se zaboravi, a naša država sve čini da se to upravo dogodi. Sud je doneo odluku da su prosvetni radnici krivi, ali je onda državna prosvetna inspekcija do te mere odlagala kaznu za te prosvetne radnike, da se na kraju desio i ovaj slučaj zastare. Tu je, opet, kriv i sud koji se ponašao kao Pontije Pilat. Presudili su, oprali ruke i rekli: 'Da li je naša odluka sprovedena u delo, to se nas ne tiče, idemo dalje, jer šta nama znači jedan Aleksa Janković"", rekao je Jovanović okupljenima na protestu.
 
 
 
Paralelno sa borbom da se odgovorni u prosvetnom sistemu kazne, traje i bitka za donošenje "Aleksinog zakona" koji bi ovakve slučajeve vršnjačkog nasilja trebalo da spreči, a nasilnike da kazni. Jovanović navodi da vreme prolazi, a da iz cele Srbije dolaze priče o sve brutalnijem vršnjačkom nasilju.
 
"Postoje indicije da će na jesen doći do usvajanja zakona, ali za nas jedina prava povratna reakcija koju možemo da dobijemo jeste da 'Aleksin zakon' bude usvojen. Čim se uoči nasilje, gurkanja, zadirkivanja i ruganja, potrebno je da se reaguje. Moramo da imamo i u vidu to da je za takvu atmosferu odgovorna i država, koja konstantno proizvodi osećaj tenzije da će se nešto dogoditi. Nasilje je bukvalno svuda", kazao je Jovanović.
 
"Aleksin zakon" na usvajanje čeka od 11. februara 2016. godine, a predviđa predloge za izmene postojećih pravnih regulativa kao i osnivanje dečjeg ombudsmana. Međutim, kako su istakli okupljeni na protestu, zakon se pominje samo u momentima predizborne kampanje, a pre i posle toga o njemu se ne govori.
 
Na protestu je dodato i da se grupa "Dva minuta tišine" bori za svako dete u Srbiji, "kada već političari, koje uredno plaćamo, ne rade svoj posao".
 
Okupljeni su pozvali da se pomogne lečenje trogodišnjeg Božidara Radojčića koji boluje od cerebralne paralize, slanjem SMS poruke sadržine "261" na broj 3030. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • majka jednog dečaka

    08.08.2017 12:35
    @Jelena
    Jelena, Vaš komentar je OK, ali promašili ste temu u ovom slučaju.
    Pogledajte emisiju T. Vojtehovski "Život priča" u kojoj sam saznala za ovog dečaka i njegovu tragičnu sudbinu.
    Mene je lično ta tragedija pogodila, i kao roditelja i kao ljudsko biće, jer su roditelji malog Alekse radili sve ono što bih i ja radila u takvoj situaciji. I kada su na kraju uspeli da reše problem oko vršnjačkog nasilja, završni udarac sledi od onih od kojih bi se to najmanje smelo očekivati...
    Strašno je što sada čitam da još niko nije kažnjem u ovom slučaju... slučaj je, dakle, zastareo, apa neće ni biti...
    Nemam niti jednu reč kojom bih opisala kako se osećam zbog toga...
  • Jelena

    07.08.2017 16:19
    Nasilje od kuće
    Od kuće kreće sve, to svi znaju.
    Pazite šta Vam deca gledaju.
    Volontirala sam sa decom osnovnoškolskog uzrasta, gde su dečaci od 10-13 godina, posle emisije Dosijea sa čuvenom pesmom "Ideš za Kanadu" kao i nekoliko drugih epizoda hteli da budu kao Arkan, Legija, itd.
    Znači, deca nisu primila poruku da su oni kažnjeni i da su oni "loši", nego suprotno. Deca su ih videla kao heorije. A svako se ponaša prema uzoru svog heroja i idola.
  • Mila

    07.08.2017 10:33
    @ pedja
    I ja, Pedja. Zašto im se mi, a i drugi naši sugradjani nismo pridružili? Preokupirani smo sopstvenim, sitnijim brigama? Od smrti deteta veće nema...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti