Novosađaninu novom metodom razbijen tromb u Institutu u Sremskoj Kamenici

Novosađanin Boris Samardžić (47) prvi je pacijent kojem je u petak u Institutu za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici urađena EKOS kateterizacija, mehaničko-hemijsko razbijanje tromba kod plućne tromboembolije.
Novosađaninu novom metodom razbijen tromb u Institutu u Sremskoj Kamenici
Foto: 021.rs
Kako piše "Dnevnik", ovo je jedna od tri nove procedure koju je Institut uveo u poslednjih mesec dana, pomoću kojih se razbijaju i vade trombovi kod životno ugroženih pacijenata.
 
"Osećao sam se kao da mi neko sedi na plućima i nisam mogao da dišem dva, tri dana. Sada se osećam kao nov i 24 sata nakon intervencije sam prodisao. Intervencija je trajala oko 40 minuta, radili su mi je u lokalnoj anesteziji i lekari su stalno tokom intervencije pričali sa mnom i objašnjavali mi šta rade", kazao je za "Dnevnik" Samardžić koji je pohvalio stručnost i ljubaznost lekara i drugog osoblja Instituta i napomenuo kako će sada dobijati lekove za razređivanje krvi, a nada se da će naredne nedelje moći da ide kući i vrati se redovnim obavezama.
 
Upravnik Klinike za urgentnu pulmologiju i načelnik Odeljenja intenzivne nege Instituta za plućne bolesti Jovan Matijašević kaže da se EKOS kateterizacija radi kod teške tromboembolije i predstavlja mehaničko-hemijsko razbijanje tromba.
 
"Kroz preponsku venu uvodi se kateter, kroz donju šuplju venu i desno srce, jer je to put kojim ide krv, ulazi se u plućnu arteriju i odatle se ide levo ili desno. U ovom slučaju smo išli desno, jer je tu bilo više tromboličkih masa. Pušta se ultrazvučni talas preko posebne konzole, a istovremeno se kroz drugi kanal istog katetera pušta lek kojim se rastapa tromb. Procedura se radi u angio-sali, a plasiranje katetera traje oko 40 minuta. Pacijent ostaje u intenzivnoj nezi 24 sata, nakon čega mu se skida kateter i radi CT skener s plućnom angiografijom, koji je u ovom slučaju pokazao za 50 odsto smanjenje trombotične mase, a i ultrazvuk srca mu je pokazao neuporedivo bolji nalaz. Već četiri do pet sati od početka procedure pacijent se osećao mnogo bolje", objasnio je dr Matijašević i napomenuo da tokom procedure kateter ulazi između 70 i 80 centimetra u telo pacijenta.
 
Procena je da će ova zdravstvena ustanova godišnje imati 15 do 20 ovakvih zahvata. 
 
Opširnije u tekstu Dnevnika OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • KCV

    09.08.2017 12:41
    Bravo kolege, samo napred! Divim se entuzijazmu svih zdravstvenih radnika u Srbiji koji žele da rade više i bolje, za dobrobit pacijenata, čije je zdravlje jedina satisfakcija! Pošto druge satisfakcije nema...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti

Demanti Bojana Terzina

Bojan Terzin uputio je demanti na tekst "Roditelji učenika OŠ 'Vasa Stajić' ujutru se okupljaju ispred policijske stanice u Radničkoj", u kojem su prenete informacije sa portala Autonomija.