Crkve i dalje ne plaćaju porez
Činjenica da mnoge vladike na svoje sabore dolaze u najmodernijim džipovima, raspolažu velikom imovinom, i ubiraju kiriju od zakupa svojih prostorija, nije dovoljna da se uzme u razmatranje predlog da verske zajednice u Srbiji plaćaju porez na imovinu.
Član Gradskog veća zadužen za finansije, Živko Makarić, kaže da je to pitanje nadležnost Republike, ali da je njegov lični stav da crkve ne raspolažu da toliko imovine da bi imali značajnije prihode.
"Ne znam kako je to u drugim zemljama, kao ni koja je tu vrsta profita po sredi. Ako imaju imovinu, imaju i profit, mada, mislim da u našem slučaju, ta imovina nije preterano velika", kaže Makarić.
Teoretičarka jezika, Svenka Savić, navodi da crkve imaju prihode sa raznih strana, od kojih za dobar deo javnost ni ne zna. Ona je pristalica ideje da crkve treba da plate porez kao i svi ostali.
"Naravno da treba da plate. Oni dobijaju pare od države, od vernika, od Lutrije, i niko nema uvid gde te pare idu, a kamoli da država ima nešto od tog novca", naglašava Savićeva.
Član udruženja "Ateisti Srbije", Marin Gligo, kaže da jedna organizacija koju država finansira, a usput se bavi biznisom kao i svako drugo preduzeće, treba da plaća porez na imovinu.
"Ako se ponašaju kao svaki drugi ekonomski subjekt, onda treba da plaćaju porez kao svaki drugi ekonomski subjekt. I ne smo to, već ih država bogato finansira na godišnjem nivou", navodi Gligo.
On smatra da je nedopustivo da u državnom dokumentu piše da neka je neka organizacija izuzeta od svetovnih pravila i zakona.
"U Zakonu o verskim zajednicama stoji da verske zajednice raspolažu sa svojom imovinom po crkvenim zakonima, a ne po svetovnim. Šta to znači? Država u državi?", rezgniran je Gligo.
Poređenja radi, grčka vlada je u martu predložila zakon prema kojem se uvodi porez od 20 odsto na prihode od nekretnina verskih zajednica. U Italiji najavljuju da će uskoro biti formulisan novi porez na crkvenu imovinu, jer su izračunali da na taj način budžet države gubi čak dve milijarde evra.
Komentari 8
Shomy
Al Kapone
Ja
Evo mi običan narod redovon plaćamo porez i hvala ovoj državi iz dana u dan sve nam je bolje i bolje. Zahvaljujući tome što smo mi redovne platiš poreza država se izvukla iz krize, ali se mi (građani) zato nikada nećemo izvući.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar