Prema podacima Instituta za javno zdravlje Vojvodine na teritoriji Južnobačkog okruga tokom jula i avgusta jedna osoba je obolela od ovog virusa. U Vojvodini su registrovana ukupno tri potvrđena slučaja oboljenja, a u jednom slučaju postoji sumnja na groznicu.
Zaraženi komarci u Novom Sadu su pronađeni u Janka Čmelika 11 na Detelinari, Fruškogorskoj 22 na Limanu II, Salajci, Ribarcu, Petrovaradinu i na Sadovima, ali i u jednom konjičkom klubu i na groblju. Dva slučaja su zabeležena u Temerinu, jedan u Centru za vojnu obuku, a drugi kod Kanalića u Ulici 13. april, pokazuje izveštaj Instituta za javno zdravlje Srbije "Batut".
Kada je u pitanju ostatak Vojvodine, najviše lokacija, ukupno 19, zabeleženo je na teritoriji opštine Pančevo.
U Srbiji je, prema podacima "Batuta", od 2012. do 2016. godine zabeleženo 524 slučaja groznice Zapadnog Nila, a potvrđeno je 367.
"Na teritoriji naše zemlje oboljenje se registruje tokom toplih meseci od maja do oktobra i novembra. Period od zaražavanja do pojave bolesti traje od dva do 15 dana. U najvećem broju slučajeva (oko 80 odsto) ne dolazi do ispoljavanja simptoma i znakova bolesti. Kod oko 15 odsto inficirianih osoba javlja se blaga, nespecifična bolest slična gripu koja prolazi bez posledica nakon pet do sedam dana. Često se javlja osip na trupu i ekstremitetima. Infekciju prati i povišena telesna temperatura i znaci opšte infekcije (malaksalost, slabost, bolovi u zglobovima i mišićima)", navode u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.
Teški oblici virusa javljaju se uglavnom kod starijih osoba, kao i kod onih sa oslabljenim imunitetom i hroničnim poremećajima zdravlja.
Preporuke za zaštitu od uboda:
-
Najmanje jednom nedeljno treba isprazniti vodu iz saksija za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, kanti, buradi i limenki
-
Ukloniti odbačene gume i druge predmete koji mogu da prikupljaju vodu
-
Po mogućstvu boraviti u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen
-
Upotreba repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom. Nošenje odeće koja pokriva noge i ruke. Preporučljivo je da odeća bude komotna, jer komarci mogu da ubodu kroz pripijenu odeću
-
Izbegavanje boravka na otvorenom u vreme perioda najintenzivnije aktivnosti komaraca – u sumrak i u zoru
-
Izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare. Upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima i oko kreveta
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 18
car
Rajka J
Svetlana NS
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar