Direktor Arhiva, dr Žarko Dimić, kaže za "Novosti" da su prostorije te ustanove nedavno okrečene, prvi put posle četiri decenije.
Kartončići namazani lepkom jedina su brana od glodara da se domognu srednjovekovnih spisa. Zgrada je neuslovna, temperatura neodgovarajuća što ubrzava propadanje dokumentacije.
Na policama koje se prostiru na oko 300 kvadrata smešteno je tri miliona dokumenata neprocenjive vrednosti. To su dragoceni svedoci našeg trajanja ne samo na teritoriji današnje Vojvodine, nego i u drugim delovima nekadašnje Austrougarske monarhije koje danas nazivamo srpskom dijasporom.
O tom blagu prekrivenom prašinom brinu svega troje arhivara, mada sistematizacija predviđa osmoro zaposlenih. Oni često nemaju ni rukavice, neophodne za rukovanje dokumentacijom. Arhivske prostorije su nedovoljno osvetljene jer su elektroinstalacije toliko slabe da sistem "pada" kada se istovremeno upali više sijalica.
"Sve ovo izgleda deprimirajuće, ali nadu nam je ovih dana dao predsednik SANU Vladimir Kostić najavom o osnivanju Audio-vizuelnog arhiva sa centrom za digitalizaciju", kaže Dimić za "Novosti" i dodaje da se u nekoliko navrata "razboleo" videvši kako neke druge nacije inteligentno brinu o arhivskoj građi i o svojoj prošlosti.
Osnivač karlovačkog arhiva 1690. godine bio je patrijarh Arsenije Čarnojević. Tu su pohranjeni dokumenti o kojima je patrijarh tokom Velike seobe brinuo jednako kao i o ljudima na putu do Sentandreje, pa preko Krušedola do Karlovaca. Kada je formirana Karlovačka mitropolija 1713. godine, arhiva je našla trajno konačište, najpre u starom dvoru, od 1907. godine u zdanju patrijarha Georgija Brankovića.
U više navrata tokom Drugog svetskog rata arhiv je devastiran, a deo dokumenata opljačkan. Deo ukradenih dokumenata kasnije je vratio pomoću svojih veza iz Beča akademik Dejan Medaković.
Dodajmo da arhiva u Karlovcima obuhvata period od oko tri veka. Kada bude digitalizovana, na primer, prepiska mitropolita Stefana Stratimirovića, javnosti će biti dostupni malo poznati podaci o vođi Prvog srpskog ustanka Karađorđu. Neprocenjiv deo arhive predstavlja i desetine hiljada dokumenata u vezi sa osnivanjem Srpske Vojvodine pre 169 godina. Očuvana je i obimna građa o imovinskom stanju građana, najbogatija zbirka majstorskih pisama, kao i mape i pisani dokazi o vinskim putevima "diškrecije" kako se u ono vreme nazivalo podmićivanje Beča od strane srpskih velikodostojnika kako bi se za srpski narod izdejstvovale privilegije čiji je cilj bilo prisajedinjenje matičnom narodu 1918. godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
MiLena
Karlovcanin
/
u ovim krajevima ima uticaja i drugih
mozda je i zato bacena u budzak zato sto je nekima komplikovano da povezu sta je ko, kada i sa kime
sta bi sa kucom gde je bila skola-srusena zbog sale pre 10g
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar