Kako su sakupljači sekundarnih sirovina rekli za
N1, oni i pored kazni neće odustati.
Ova televizija navodi da sakupljači dnevno mogu da zarade između dve i tri hiljade dinara. Iako je sakupljanje sekundardnih sirovina sada kažnjivo, otkup ovih materijala je potpuno legalan.
Naime, vađenje smeća se vodi kao krađa gradske imovine, a firme koje se bave reciklažom ga otkupljuju i tako ga uvode u legalne vode.
Kako je ranije objavio
B92, Udruženju romskih studenata, koje u okviru projekta Centar za romsku zajednicu, pruža pravnu i psihološku pomoć Romima
do sada se javilo desetoro ljudi sa prekršajnim prijavama.
Organizacije koje se bave zaštitom životne sredine, navele su da su sakupljači sirovina ti koji daju najveće rezultate kada je u pitanju sklanjanje otpada sa ulice.
"Grad Novi Sad nema tolike kapacitete da prikupi i sanira sav otpad. Sakupljači ne žele da diraju podzemne kontejnere, nego bi otpad uzimali iz nadzemnih. Ideja je da sakupljači sekundarnih sirovina mogu svojim poslom da prehrane porodice, a Grad će i dalje moći da bude čist. Čekamo sastanak sa gradonačelnikom pa ćemo videti šta Grad predlaže", rekla je nedavno za 021.rs Jasmina Drmaku iz Udruženja romskih studenata.
Nasuprot tome, u "Gradskoj čistoći" su za 021.rs izjavili da su zadovoljni radom čuvara kontejnera, koji su, prema njihovim navodima, smanjili oštećenja na kontejnerima i rasipanje smeća.
"Ovo je, za sada, jasan pokazatelj da je odluka o angažovanju radnika koji patroliraju i obilaze kontejnerska mesta utemeljena na racionalnim osnovama i da već daje rezultate. Takođe, iskoristivost otpada odvezenog sa mesta koja se čuvaju je blago povećana u odnosu na protekli period. Prave efekte očekujemo u narednom periodu, kada ćemo moći da damo i preciznije podatke", rečeno je za 021.rs "Čistoći".
Odluka "Gradske čistoće" da izdvoji
šest miliona dinara za angažovanje čuvara kontejnera, koji će patrolirati gradom i prijavljiviti sakupljače sekundarnih sirovina, izazvala je veliki revolt u javnosti. Niz organizacija koje se bave ljudskim pravima je reagovao na ovu vest, a tim povodom oglasio se i Poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić koji je ovu odluku okarakterisao kao diskutabilnu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 35
naca
Tata Ikun
Sami smo najviše krivi što je naš grad prljav, a onda ovi drugi. Ne budimo licemeri i ne umirujmo sebi savest na račun drugih.
Stvar organizacije
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar