Radi se o građanima čije će stambeno pitanje, prema novom Zakonu o stanovanju, rešavati lokalna samouprava. Oni su na neodređeno vreme bili zakupci stanova koji su u vlasništvu zadužbina, fondacija ili su imali prethodnog vlasnika.
Procenjuje se da na teritoriji Srbije postoji oko
5.000 zaštićenih stanara, čije će stambeno pitanje morati da se reši do 2026. godine. Grad Novi Sad je formirao Registar stanova u svojini građana, zadužbina i fondacija, na osnovu prijava koje su priložili vlasnici ili zakupci. Kako prijave nisu obavezne, ni podaci nisu potpuni.
"Predato je ukupno 16 kompletnih prijava. Gradska uprava za urbanizam i stambene poslove je podatke o evidenciji zakupaca dostavila Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture", navode u Gradskoj upravi za imovinu i imovinske-pravne poslove.
Ovoj upravi se podnose i zahtevi za iseljenje, odnosno preseljenje zakupca na neodređeno. Do sada je stiglo 19 zahteva.
Naredni korak je da Grad Novi Sad dostavi resornom ministarstvu predlog plana, kao i program, kojim će se obezbediti stanovi u javnoj svojini za preseljenje zaštićenih stanara. Plan će pripremati predstavnici grada, ministarstva, ali i predstavnici vlasnika stanova i zakupaca.
"Sredstva za izgradnju stanova za preseljenje obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije i budžetu Jedinice lokalne samouprave na čijoj teritoriji se nalazi stan iz koga se preseljenje vrši. Krajnji rok za obezbeđenje stana za preseljenje zakupaca na neodređeno vreme u svojini građana je 31. decembar 2026. godine. Grad Novi Sad će ispoštovati obaveze utvrđene Zakonom", dodaju u Gradskoj upravi za 021.rs.
Zaštićeni stanari su
ranije protestovali zbog novih zakonskih rešenja, kojima bi trebalo da se reše problemi nastali pre 70 godina. Zaštićeni stanari su tvrdili da zbog izmena zakona zakupnina može biti duplo veća. Ukoliko bi došlo do poskupljenja, nosioci stanarskog prava, odnosno zaštićeni stanari, morali bi da izdvajaju
između 20.000 i 60.000 dinara za kiriju.
Udruženja stanara su zahtevala da se ta odluka izmeni, jer bi zaštićeni stanari time bili primorani da se, zbog visokih nameta, isele iz stanova u kojima su proveli čitav život. Njihova bojazan je i to da bi oni koji su se navikli na život u određenom delu grada bili premešteni na periferiju. Odluka nije izmenjena.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
hm
toma
Peki
Kolki su morali da se sami skuće, a ovih 5000 da nije moglo.
Ej bre, 70 godina.
I sad ja moram da plaćam porez na kuću što sam sa mukom pravio, da bi se od toga davali stanovi ovima što su se 70 godina za..bavali umesto da sebi obezbede krov nad glavom.
E pa neću.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar