Podizanje novca sa tuđeg bankomata košta
Novosađani ne znaju koliko zapravo papreno plaćaju proviziju kada svoju kreditnu karticu ubace u bankomat one banke koja nije njihova matična.
Koliko se samo vas našlo na ulici, a da vam je novac pod hitno treba. Kako to obično biva, od bankomata one vaše banke sa nekim nemačkim nazivom ni traga. Ma šta fali, mislite dok ubacujete karticu u bankomat najbliže ekspoziture neke druge banke, pakujete hiljadarku u džep i odlazite svojim poslom.
Novosađani sa kojima smo razgovarali priznaju da nemaju dovoljno znanja o provizijama.
"Iskren da budem, pojma nemam. Često mi se dešava da guram kartice u "tuđe" bankomate, i znam da mi je novca na računu uvek manje od očekivanog iznosa, ali zaista ne znam tačno koliko skidaju dodatno", kaže jedan od njih.
Šefica ekspoziture Komercijalne banke, Nataša Veselinović, slikovito opisuje da je paprena provizija zapravo kazna za druge deponente jer ne koristite usluge njihove banke. "To vam naša banka uzima jer niste podizali novac na našim bankomatima, već nekim drugim", navodi Veselinovićeva.
Urednik sajta ekonomija.org, Miroslav Zdravković, kaže za Radio 021 da je bankama u potpunosti prepušteno da samostalno određuju kolika će biti provizija na njihovim bankomatima. "Uglavnom banke ne naplaćuju proviziju za podizanje novca na matičnim bankomatima, dok je situacija kod provizija na kartice konkurentnih banaka potpuno divlja, jer banke same određuju koliko će vam novca skinuti sa računa".
Prema njegovim rečima, ovde problem ne leži toliko u neinformisanosti građana, već u katastrofalnom stanju u kom se nalazi naša država, gde su ljudi u kreditnom ropstvu, a banke mogu da rade šta požele. "Ovde je reč o potpuno neorganizovanom bankarskom sistemu, koji je ustrojen tako da vam zamazuje oči, dok ustvari ima moć da radi šta hoće sa vašim novcem", navodi Zdravković.
Ovaj ekonomista ima poprilično radikalan i netipičan stav za nekog ko se bavi ovom strukom, jer građanima poručuje da izbegavaju bankarske usluge što je više moguće i da ne padaju na lepe priče šalterskih službenika. "Moj savet građanima je taj da što je više moguće izbegavaju banke i kreditne kartice, a dozvoljene minuse pogotovo. U širokom luku", kaže Zdravković.
Ukoliko koristite kreditne kartice pri kupovini ne podižite gotovinu sa bankomata, već koristite kartice za plaćanje, jer banke ne uzimaju proviziju za korišćenje kreditne kartice pri kupovini, poručuju sa portala krediti.rs.
Komentari 11
danijela
Morten Olsen
Svaka čast na ovom, i sličnim člancima. Ovo što radite je javni servis u začetku. U prilozima dajete primat interesu građana. U uslovima kada mediji jedva opstaju na turbolentnom tržištu svaki ovakav napor je za pohvalu.
Marko
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar