Ogroman nemar u radu "Zoohigijene", nedostaje prateća papirologija

Državni revizor je kontrolisao rad Zoohigijene i utvrdio da ovo preduzeće pojedine svoje usluge naplaćuje mimo cenovnika, ima neispravnu dokumentaciju i generalno posluje nemarno kada je u pitanju papirologija.

Državna revizorska institucija po prvi put je proveravala poslovanje "Zoohigijene". Iako nisu pronađene neke određene zloupotrebe s novcem, ispostavilo se da za skoro svaki segment poslovanja nedostaje prateća dokumentacija.

Tako je, na primer, u 2016. godini Grad za uslugu hvatanja i zbrinjavanja životinja lutalica izdvojio 73,4 miliona dinara, ali je revizor utvrdio da lokalna vlast nema mogućnost uvida u stvarne troškove koji su nastali realizacijom ovog programa. Razlog za to je nepostojanje odgovarajuće knjigovodstvene dokumentacije, radnih i putnih naloga, odnosno dokumentacija za pravdanje troškova u "Zoohigijeni" se ne vodi kako treba.



Takođe, u izveštaju se navodi da je najveći deo navedenih sredstava, odnosno 40,4 miliona dinara, utrošen za isplate plata zaposlenima i isplate odšteta na osnovu izgubljenih sporova za ujede pasa (23,3 miliona dinara). Preostali deo navedene sume "Zoohigijena" je iskoristila za nabavku lekova i sanitetskog materijala, hrane za životinje, goriva i ostalog materijala neophodnog za obavljanje naručene usluge.


Revizor dalje navodi i da preduzeće nije uspostavilo internu reviziju, da nema Pravilnik o uslovima korišćenja službenih mobilnih telefona, kao i da se ne kontroliše upotreba službenih vozila od strane direktora i neposrednih rukovodilaca, ne sačinjavaju se radni nalozi u vezi sa izvršavanjem poslova i radnih zadataka tako da nije uspostavljena kontrola upotrebe službenih vozila prilikom izvršavanja konkretnih poslova radnika. Uz sve to preduzeće nije postojećim Pravilnikom o korišćenju službenih vozila normativno uredilo utrošak goriva po pređenom kilometru za službena vozila kao i način kontrole korišćenja službenih vozila od strane direktora, odnosno neposrednih rukovodilaca.



Kako je ustanovio državni revizor, sve to prati loš računovodstveni softver koji uopšte ne pomaže u knjigovodstvu.

Prilikom kontrole ustanovljeno je i da se neke usluge naplaćuju mimo cenovnika. Takođe, kada je u pitanju cenovnik ustanovljeno je i da kalkulacije maloprodajnih cena robe prave veterinarski tehničari čiji ugovori o radu ne predviđaju obavljanje takvih poslova.



Kontrolom rada veterinarske stanice je ustanovljeno da se računi izdaju tako da nisu validni i da se iz njih pretežno i ne vidi šta je naplaćeno.

Koliki je nemar oko dokumentacije u "Zoohigijeni" kada je u pitanju poslovanje govori i to što je državni revizor ustanovio da su u 2016. godini isplaćene zarade na osnovu radnog učinka – stimulacije, za tri meseca za 11 radnika, u ukupnom iznosu od 349.000 dinara, a na osnovu odobrenja direktora i predlog neposrednog rukovodioca, iako nisu utvrđeni kriterijumi za ocenu radnog učinka.

Od ozbiljnijih propusta je nabavka lekova bez tendera, odnosno kako je revizor naveo, preduzeće je u 2016. godini nabavilo veterinarske lekove, sanitetski materijal i robu za veterinarsku apoteku u vrednosti od 8,6 miliona dinara bez javne nabavke, što je suprotno Zakonu o javnim nabavkama.

Pomenimo i da je kao poseban problem u radu preduzeća naveden problem sa velikim brojem tužbi za ujede pasa, koje preduzeće skoro sve redom gubi, pa je krajem 2016. godine "Zoohigijena" imala 856 tužbi u vrednosti od 128.168 hiljada dinara.

Dodajmo i da je državni revizor u izveštaju koji je objavljen pre nekoliko dana naveo da je preduzeće pre objavljivanja izveštaja otklonilo pojedine nedostatke u poslovanju. Tako je u septembru prema rešenju direktora zaposleni sa zvanjem diplomirani ekonomista (VSS) raspoređen na radno mesto šefa prihvatilišta, jer je do tada tu bila osoba sa zvanjem trgovac. Takođe, zaposleni sa zvanjem diplomirani veterinar (VSS) raspoređen je na upražnjeno radno mesto šefa apoteke. I za razliku za prethodnu godinu, "Zoohigijena" je za nabavku lekova za ovu godinu raspisala tender.

"Zoohigijena" sada ima rok od 90 dana da odgovori na zaključke, pre nego što revizor podnese prijave.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Aplauz

    17.11.2017 00:00
    Cestitam Gradonacelniku na uspesnom odabiru direktora svaka cast
  • Aleksandra

    01.11.2017 11:08
    proveriti ostale zoohigijene
    Ovo je primer kako rade JKP, a naročito zoohigijene koje ne postoje zbog pasa, već zbog mogućnsti malverzacija.
    Proverom poslovanje svih njih, širom drzave, došlo bi se do cifre koja moze destabilizovati drzavu
  • pitam se pitam

    31.10.2017 23:31
    ko je ovde lud
    Jak je to revizor ako kaze da nema nekih vecih zloupotreba para a racuni nisu dobri ne postoji dokumentacija pa sta mu jos treba,bahate lopovcine koje nista nerade a imaju velike plate i mrze sami sebe a traze da gradjani hrane zivotinje koje lutaju gradom gladni i kao kosturi. A NAJGORE JE STO GRAD NE KONTROLISE STA SE RADI SA PARAMA KOJE DAJE KAPOM I SAKOM I NE SAMO ZOOHIGIJENI VEC I UDRUZENJIMA , INSTITUCIJAMA I SOCIJALNOJ ZASTITI i da me neko ubedjuje da se mnogi ne ugradjuju e bas cu poverovati ali sve se placa sve se vraca.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Novi Sad - Vesti